| matimaricica a întrebat:

Bună TPU!
Eu am purtat cam 3 saptamâni la rand niște ochelari cu dioptri mari, nu vedeam la distanta cu ele dar la telefon vedeam bine, purtam ochelarii astia pentru ca eu dacă stateam 15 minute la pc sau telefon sau scriam mă usturau,mă dureau, și când îi purtam parca nu mă usturau așa rau... întrebarea este.: am nevoie de ochelari?
Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu daca inainte de apurta dupa ureche ochelari aveai nevoie sau nu, probabil da. Dupa ce ai purtat 3 saptamani niste ochelari care nu iti erau recomandati tie, cu siguranta ai nevoie de ochelari.

| BroascaCuElice a răspuns:

Cel mai bine pentru tine ar fi sa mergi la un oftalmolog

| matimaricica explică (pentru BroascaCuElice):

Mă duc dar vreau sa știu la ce sa mă aștept...

| Violleta2022 a răspuns:

Daca tu ai purtat ochelari de citit pe strada, este normal sa nu vezi nimic pe strada, pentru ca aia sunt DOAR pentru citit!
Adica au dioptrii speciale cu "+" ori pentru mers pe strada, adica pentru distanta, ai nevoie de ochelari cu "-" minus.
Dar ma asteptam ca medicul oftalmolog sa-ti explice cand trebuie sa-i porti.
Evidnet ai nevoie de ochelari, dar aia trebuiesc purtati DOAR cand CITESTI, SCRII, STAI PE PC cand te-ai ridicat de la masa de scris si citit, ii scoti, pentru ca nu-s pentru distanta, de accea nu vezi la departare cu ei.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu ai nevoie de ochelari, ai nevoie sa iei pauza de la PC sau televizor pentru cateva zile si apoi sa nu stai mai mult de 1 ora/zi, ca sa nu et ami doara.
Ai grija sa nu-ti nenorocesti vederea, purtand ochelarii altcuiva.
Parintii tai nu te vad ce faci tu, cum iti permit sa-ti strici ochii purtand ochelari d ecare nu ai nevoie?!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ochelarii ii porti cand tii recomanda medicul oftalmolog, nu cand crezi tu sau cand iti spune cineva pe net

| CiocanN a răspuns:

1 nu mai purta alți ochelari in afara de cei recomandați de dr. Oftalmolog.

2mergi și faci un consult la oftalmolog

Daca iei o trimitere de la dr de familie pentru dr oftalmolog, consultatia este gratuita, în caz contrar dai în jur e 50 de lei.
În ce consta consultația...Te pune sa te uiți la un aparat de unde îți afla dioptriile iar mai apoi te ia la panoul cu litere și te pune sa citești cu mai multe lentile sa le gasească pe cele mai potrivite pentru ochii tai.
Trebuie făcut un consult pentru ca ori ai dipotrii și ai nevoie de ochelari, ori ai ochii obosiți și trebuie sa-i mai odihnesti.