| Jdjrjrjrdndnfn a întrebat:

Buna TPU.Eu am un stomac sensibil si nu pot manca mancaruri grase si as vrea sa ma ingras dar nu stiu cum.Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cate kg ai? inaltime?

| sierra1 a răspuns:

"as vrea sa ma ingras dar nu stiu cum"

dacă vreun medic nu spune asta, atunci rămâi așa cum ești

| LPCTSTR a răspuns:

Mancaruri grase ≠ ingrasare.
Tie-ti trebuie aport caloric crescut, nu mancare grasa.

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru LPCTSTR):

Cum adica? Poti sa-mi spui te rog?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Jdjrjrjrdndnfn):

Mancarea grasa nu duce la ingrasare, tie-ti trebuie un regim caloric bogat: proteine, lipide, glucide, vitamine, etc. in proportii echilibrate.
Prin simplul fapt c-o sa mananci mai mult n-o sa vezi o diferenta prea mare... dat fiind si faptul ca ai un metabolism crescut.
Deci ar trebui sa te bazezi mai mult pe glucide, nu pe lipide, dar sa le egalezi cat poti de mult.

Din pacate n-am auzite de persoane slabe care sa se ingrase, deci nu pot sa-ti recomand ce sa mananci si ce nu.
Ai grija totusi, bombardarea corpului tau cu lipide si glucide nu duce mereu la ingrasare ci la probleme mai mult sau mai putin grave de sanatate.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Sa mananci mai mult din ce poti manca.

| DuhoareRoberto a răspuns:

Te poti duce la medicul de familie si ti vor zice ei ce trebuie sa faci, sau te poti duce la un oarecare medic.