| Anonimul54287654098 a întrebat:

Eu de mic copil am inceput sa descopar ca am foarte multe probleme,ori din nastere,ori le-am "primit" pe parcurs. Faza e ca am extrem de multe,si descopar si mai multe indiferent de "categorie"
Majoritatea problemelor mele sunt (cele mai grave,din punctul meu de vedere ) : am probleme cu glandele sudoripale,transpir foarte mult in palme si talpa piciorului,sunt slab de inger,sunt fricos,foarte emotiv,sensibil,am penisul mic,mult mai mic decat ar trebui sa il am ( am mai multe probleme legate de asta )
Am probleme cu memoria,uit cuvinte pe care tocmai le-am spus,sau nu mi le amintesc deloc sau uit ce vreau sa spun, nu pot dormi noapte pentru ca am vazut un film de groaza si m-a marchat, ma trezesc aproape mereu la 1-2-4 noaptea ( asta nu e chiar problema dar in fine ) mereu ma insult singur si sunt foarte pesimist,foarte neserios,rad din orice și mai am multe altele dar nu mi le amintesc,nu stiu ce sa cred despre mine,azi maine aflu ca am o boala incurabila,sper sa nu, daca ma puteti ajuta cu ceva, v-aș fi recunoscator desi poate ar trebui sa consult un psiholog =/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alinungur a răspuns:

1.Trebuie să te accepți pe tine așa cum ești, cu bune cu rele, și trebuie să accepți toate experiențele din viața ta, cine nu se accepta pe sine a pierdut din start.
2.pe lângă faptul ca trebuie să te accepți pe tine așa cum ești trebuie sa îți crești stima de sine, respectul fața de tine, sunt multe moduri de a face asta, caută pe internet și selectează ce ți se potrivește cel mai bine ție.
3.Indiferent in ce crezi Dumnezeu, mama natură sau o combinație a lor, te-a înzestrat cu anumite chestii, și tu poți să alegi să fii victima vieții tale sau să vezi și cel mai mic lucru pozitiv și să profiți de asta.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema ta este MODUL DE GANDIRE.
Cu cat intrii mai tare sa studiezi detaliile mai tare, cu atat vei gasi mai multe probleme, peste tot!
Nu numai in tine.

Lucrurile trebuie privite din perspectiva, mai de la distanta. Daca cauti, poti gasi nod si in papura.
Sa luam exemplul unui peisaj din natura: munti si vai frumoase, colorate, de toamna. Splendide, placute ochiului. Daca te uiti mai de aproape, padurea frumos colorata este deja plina cu frunze uscate, care incep sa intre in putrefactie, fiindca ASA ESTE FIREA NATURII. Peste 1-2 luni, TOATE frunzele vor fi cazute, ofilite, acoperite cu un strat de zapada frumos. Dar si aceea zapada se va topi la primavara, pe jos se vor vedea doar frunzele putrezite. Printre ele insa apar si primele plante si florile noi. Natura "se renaste". Peste un timp, aceea padure iarasi va fi verde, plin de pasari care canta. Soare multa, dar si ploi "urate", alternativ.
Cum am spus, ASA ESTE FIREA NATURII.

In lume, toate vietuitoarele FUNCTIONEAZA. Dar nu functioneaza identic, doar asemanator.
La fel se intampla si cu noi, oamenii. Fiecare avem parti bune si rele, bucurii si deceptii, alternativ. Exact ca valurile marii: odata sus, odata jos.

Totul depinde DOAR de modul nostru de a privi lucrurile.
Lucrurile rele, daca s-au intamplat, nu mai ai ce face cu ele. Poti doar sa le constati, sunt deja istorie.
Trebuie doar sa ai grija sa nu se repete.

Lucrurile bune sunt prezente si ele, peste tot. Daca le lasi in preajma ta, te vor bucura, veseli.
Doar trebuie sa-ti deschizi ochii, urechile si SUFLETUL tau, pentru a le putea simti din plin.
Bucura-te pentru ele!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Azi maine aflu ca am o boala incurabila.
Chiar așa, nici nu știai că ai una?
Vei muri! Dar nu acum. Viața este o boală incurabilă, se termină de obicei cu moartea.
Așa că, ai aflat. Acum poți dormi liniștit, că tot acolo ajungi.

| Donsavas a răspuns:

Ar trebui să consulti si un psihiatru pentru a controla stările de emotivitate.

| Iote a răspuns:

Observ ca unele probleme ti le faci singur. De ce te uiti la filme de groaza? Eu nu ma uit nici la stieile de groaza.
Transpiratia excesiva, se poate remedia. Emotiile pot fi stapanite. Daca nu poti, te ajuta psihologul. In rest... nu am vazut nimic grav. Penis mic? Cred ca glumesti, obsedatule. Ce vrei, sa strapungi plamanii fetei? Trebuie sa stii sa-l folosesti, mic sau mare, nu sa-l infingi ca pe un tarus! Daca nu stii cum sa-l folosesti si vrei doar sa-l freci, fa laba!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psihiatru ar trebui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Transpiratia este cauzata de problemele tale psihice

| Daniel323 a răspuns:

Toata lumea are probleme.Doar ca unii au invatat sa le ascunda foarte bine.

| qwertpro a răspuns:

Salut,nu trebuie sa fii atat de negativist.Nu exista om perfect pe lumea asta, fiecare om are defectele sale. Dcaa esti in varsta adolescentei, atunci trebuie sa stii ca in perioada aceasta e normal sa fii instabil pe plan psihic.Acum,in coprul tau au loc foarte multe schimbari, ceea ce iti poate influenta starea ta psihica.Cu timpul totul se va normaliza.Stai linistit, tei vei ingrasa si tu cu timpul, e doar o chestiune de timp. Daca vei cauta mereu aspectele negative din corpul tau, s-ar putea sa inventezi chiar tu insuti unele dintre ele, care de fapt nici nu exista.Si eu am Vitiligo, o boala incurabila care progreseaza rapid si nu se trateaza, dar asta e, viata merge inainte.Nu te panica pentru ceea ce nu merita, doar cheltui astfel multa energie pentru nimic.

| Cristitanase19 a răspuns:

Incepe cu Tatal nostru inainte de culcare si cat mai curand mergi la un preot sa te spovedesti. Dupa ce te spovedesti o sa te simti mai usor, ca si cum cineva ti a luat o greutate de pe suflet si o sa poti intelege treptat multe lucruri. Viata este facuta si cu bune si cu rele insa nu trebuie sa renuntam nicio clipa. Intotdeauna exista un raspuns la toate! Doamne ajuta!

| PuicutaGagica223232 a răspuns:

Ulei de cbd, trece orice cu el, pui sub limba una doua picaturi si mult sex in viata ta, te asigur ca o sa fii ca nou