| CrsDeeea15 a întrebat:

Exista vreun leac pentru varicela interna? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Vericelă internă?
Poate Vărsat de vânt.
Pentru forma obişnuită a varicelei, tratamentul constă în aplicarea locală de antiseptice cu scopul de a evita suprainfecţiile cutanate. Mâncărimile dacă sunt intense pot fi atenuate printr-un antihistaminic in cazul suprainfecţiilor bacteriene, sunt prescrise antibiotice.

Complicaţiile cele mai severe privesc subiecţii imunodeprimaţi, erupţia este atunci cutaneomucoasă, abundentă, constituită din numeroase elemente voluminoase, hemo­ragice şi necrozate. Localizările poliviscerale sunt frecvente, mai ales cele hepatice, neurologice şi pulmonare.

Pevenirea constă în impiedicarea raspindirii virusului ( izolarea bolnavului), administrarea de vaccin împotriva varicelei realizat pe bază de virus atenuat.

Virusul varicelei persistând după infecţie în ganglionii nervoşi ai rachisului sau în perechile de nervi cranieni, este susceptibil să se reactiveze cu ocazia unei scăderi a imunităţii celulare, provocând atunci Zona zoster.

| alexandrualind a răspuns:

Nu.