| RobertTPUDinamo1 a întrebat:

Buna TPU fratele meu are 5 luni jumate si de ieri are nu manaca si are febra 39.6 acuma si acu 5 ore avea 40 cu 6 si nu are chef de nimic are capu incins ca un aragaz
si nu manaca nu doarme nu face nimica..va rog frumos ajutati-ma urgent..de ieri seara la 12:00 noaptea a inceput

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inveliti-l in cearsafuri umede, puneti-i sosete inmuiate in apa cu otet si un supozitor cu novocalmin sa-i scada putin febra, iar apoi urgent mergeti cu copilul la spital. La o febra atat de mare poate avea o infectie grava si viata sa-i fie pusa in pericol nu numai de febra dar si de cauza ei.

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Sunati la 112 daca se mentine febra la fel de mare.

| Raniia a răspuns:

La un copilas atat de mic este fff grav sa stai acasa cu o febra asa mare. Poate sa faca convulsii si multe complicatii.Mamica ta sa-l duca URGENT la spital.Robert insista la mamicuta ta sa ajunga la spital cu el.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Noi sa te ajutam? nu ai parinti care sa il duca la spital?

| Kriss96 a răspuns:

Doamne Fereste! In ce lume traim! Tu nu ai parinti? Ei nu stiu ca un copil trebuie dus la medic in astfel de cazuri?
Si chiar daca sa zicem esti singura cu el, iti sunai parintii sau fugeai cu el la Urgente de una singura! Pe tine parintii nu te-au dus la medic atunci cand erai bolnava?
Esti idioata!
Cheama fato o ambulanta si nu mai sta pe net! Doar nu vrei sa-l ai pe constiinta!

| Ibanez a răspuns:

Cel mai bine este sa consulti ugrgent un medic. Poate este ceva temporal nu stiu. Daca se manifesta din ce in ce mai nasol, si nu ai un numar de la orice fel de doctor, ar trebui sa suni la ambulanta! Insanatosire grabnica!

| Carare_Paul_1998 a răspuns:

D-l la SPITAL acuuuuuuuuuuu!

| Brianna62 a răspuns:

Exista posibilitatea unui deochi, si de la deochiat poti sa faci febra sau sa iti fie rau mai ales ca este mic...ar trebui sa contactezi un medic bun si asta cat mai repede sau mai exista unele superstitii ca bunicii sa stinga chibrite in apa sfintita si daca chibritele se ridica inseamna ca a fost deochiat iar apoi sa ii faca cruce pe maini si pe frunte, in cazuri de acest gen merita sa incerci ...insanatosire grabnica sper ca te-am ajutat