| Ionela_4006 a întrebat:

Am o fetita de 7 luni jumate si imi adoarme f. tarziu noaptea, pe la 12.30 01.00.Doarme ziua dar seara nu vrea sa adoarma mai devreme.Va rog sa imi spuneti un program sau ce sa fac ca sa adoarma mai devreme.Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Pai aici este problema ea doarme ziua si noaptea nu iti mai doarme, cauta ziua sa te joci un pic mai mult cu ea nu o mai lasa sa dorma si incet isi va reveni la programul normal si eu am patit asa ceva de fapt eram bucuroasa ca doarme mai mult ziua deoarece imi faceam toate treburile dar cind venea seara si vroiam eu sa dorm ea nu vroia sa mai doarma. seara pe la ora 9 facetii o baita buna si sigur va dormi si nu uita ziua ocupate mai mult de ia sa te joci cu ea eu asa am procedat si a mers.

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
După fiecare masă poţi face gimnastică cu ea, îi ridici mânuţele, picioruşele, masaj cu ulei pe corp şi toate astea pentru a o obosi şi a adormi la un interval relativ mic după aceste tabieturi.
Încearcă aşa şi dacă nu funcţionează consultă şi un medic pediatru.
Multă sănătate.
Pa, pa.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu o lasa ziua sa doarma, din cauza oboselii noaptea nu o sa ai probleme cu ea.

regis
| regis a răspuns:

Simplu. Scurteaza-i perioadele de somn din a doua parte a zilei.

| BeT a răspuns:

Copii chiar daca sint foarte mici iubesc povestile si plus de asta doresc tot timpul sa simta caldura mamei. Dar in zilele noastre nu mai avem timp pentru. ei sint mai importante emisiunile de la televizor sau alte treburi fara rost le zic eu.Incearca seara de seara inainte de culcare sa o iei in brate sa o alinti si povestestei orice pot zice, vb.cu ea cum ai vorbi cu un om matur, dupa citeva zile vei vedea rezultatele.

| versavia a răspuns:

Bebele meu la 7 luni dormea toata noapte, se trezea doar sa suga si atunci tinea ochisorii inchisi si acum doarme la fel adica de la 8, 30 seara pana la 7-8 dimineata. Incearca s-o scoti afara cand o sa fie mai cald tine-o ora-doua, scoa-o pe seara.

| rebeka_3345 a răspuns:

Un drum lung cu masina nu iar strica. Si eu cica faceam asa mi-a povestit mama si nah am m luat la tara si iti dai seama drum lung obositor. Dar mi-a zis ca am dormit toata noaptea si nici nu i-am mai facut probleme

| ady_9922 a răspuns:

Salut si eu am o fetita mica de 1 an si am un program bun incearca si tu... Ziua pe la 12 sa doarma pana la 14 si trebuie sa te joci cu ea bine sa nu o obosesti la maxim dar las sa zburde in rotobil si putin aer nu strica cate 10 minute si seara pe la 20 incearca sa o pui in pat [a mea doarme cu noi in pat nu in patut ca doarme mai linistita]dar cand o pui la culcare trebuie sa povestesti cu ea...bafta.si saiti creasca mare si la multi ani ei si mamei de ziua femeii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ciudat.la 7 luni ar trebui sa doarma noaptea.sa doarma mai putin ziua si seara o mica plimbare si un pahar cu laptic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scoate-o afara spre seara si fa plimbari lungi cu ea, fara sa o lasi sa doarma in carucior, cand va intoarceti, baita si lapticul, apoi somn happy

| elena23_6292 a răspuns:

Treziti-o dimineata si faceti o sumedenie de activitati pe parcursul zilei isi va consuma energia si seara va cadea obosita!

| lili_9827 a răspuns:

Incearca sa-i schimbi somnul ziua sau eu le dam la coppiii mei peritol si sunt acum mari