| NotToday a întrebat:

Ieri am fost la bronzat, am reusit "performanta" de a ma arde calumea, iar azi au inceput sa imi apara multe basici in jurul gurii, pe obraji si barba. Usturimea incepe sa se retraga incet, incet. Culoarea tenului e cam rosie, evident, dar pare sa se formeze un bronz acceptabil. Totusi, intrebarile mele sunt: Cum as putea scapa de acele basici? Cam in cat timp trec? Sunt normale?
Va multumesc! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Changes a răspuns:

Băşicile acelea o să se spargă şi ţi se va duce pielea.Vei rămâne cu nişte pete, dar nu pentru mult timp, stai liniştită.

| NotToday explică (pentru Changes):

Linistit*
Multumesc! happy

| Changes a răspuns (pentru NotToday):

Cu mare plăcere!

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Acele basici sunt arsuri si nu sunt normale, apar numai daca te expui abuziv la soare fara protectie. Vor trece in timp, dar acolo pielea se va coji si va ramane roz deschis vreme de 2-3 saptamani

| NotToday explică (pentru Brigaela):

Adevarul e ca am cam exagerat cu statul la soare. Sa inteleg ca dupa aceasta perioada o sa-mi arate tenul normal, fara acele parti galbene din jurul gurii, barba si obraz? happy

| Brigaela a răspuns (pentru NotToday):

Din experienta mea, in cam 5 saptamani tenul va arata aproape normal, desigur imbatranit cu cativa ani, adica vei arata ca o femeie mai batrana decat varsta pe care o ai, aspect care se va agrava in timp (in sensul ca la 40 de ani vei arata mult mai batrana).

| NotToday explică (pentru Brigaela):

Sunt baiat happy Cu o crema regeneratoare sper sa fie ca si inainte. Multumesc mult pentru raspunsuri!

Abh
| Abh a răspuns:

Ai facut o arsura de gradul II, cumpara-ti Dermazin unguent si aplica-l local. Nici prin gand sa nu-ti treaca sa spargi flictenele, riscul de infectie e mare.

| NotToday explică (pentru Abh):

Eu nu ma ating de ele happy M-am dat cu ceva crema naturista, Barba Tatei, foarte buna. Si, se sparg singure, din cate vad...

| Abh a răspuns (pentru NotToday):

Barba Tatei este un unguent antiinflamator recomandat mai mult in artrite, luxatii, etc. Dermazinul este tratamentul specific in arsuri.

| NotToday explică (pentru Abh):

Multumesc!

| NotToday explică (pentru Abh):

O sa il achizitionez maine happy

| Numero1 a răspuns:

Da sunt normale si eu le-am avut. Eu le-am spart, dupa ce se sparg ies apa din ele si se decojeste pielea. ca sa nu te ai usture pune ceva rece pe piele, da-te cu iaurt sau cu creme(galbenele de exemplu), vor trece intr-o saptamana. Bafta.

| NotToday explică: