| Loonathicc a întrebat:

Bună TPU!
Ieri când m-am trezit am avut diaree si după vreo 20 de minute am vomitat. Am mâncat o banană toată ziua și seara am mâncat 2 sarmale. După vreo jumătate de oră am vomitat iar. Sa fie o indigestie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Indigestia se manifesta in timpul sau dupa masa. Deci probabil sa nu fie o indigestie, dar nu o exclud.
Incerca sa te tratezi impotriva diariei si a varsaturilor, pentru ca corpul se deshidrateaza, iar daca continua si azi, dupa ce iei pastile sau remedii naturale ( banane, ceai menta, orez fiert nesarat - doar atat azi, fara nimic gras), te-as sfatui sa te duci la medicul de familie sau la urgente.

2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Fa repaus alimentar o zi, consuma majoritar lichide iar de maine introdu si mancare solida, dar incepe cu ceva usor: iaurt, paine prajita, orez fiert, cartofi fierti. Nu mai manca o perioada sarmale pentru ca e normal sa le versi. Mai ai rabdare 3 zile. happy Multa sanatate!

| AndreiAn a răspuns:

Este posibil 'sa-ti fi picat greu la stomac'sarmalele...mai ales ca nu mancasesi nimic toata ziua....banana e egal cu zero...
In situatia data...incearca..chiar daca nu ti-e pofta...sa mananci niste paineprajita cu cascaval...
Este de regim...si oricum ttebuie sa ai ceva in stomac in situatia data...