| andreeaioana1515 a întrebat:

Buna TPU, ieri dimineață m-a mușcat de deget o pisică. Am fost la spital imediat după și am primit vaccinurile și antibiotic + vimovo.
Azi este a2a zi după mușcătura și încă am degetul umflat, dar nu mă doare deloc.
Nu știu cum să procedez...să revin la spital să spun că degetul inca este umflat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Generatia X! Pe mine m-au muscat cainii cand eram copil si am pus spirt si miere si gata. Rar calcam pe la dispensar (cabinet medical cum ii zice acum). Problema nu trece intr-o zi. Dureaza o saptamana sau doua. Ti-au facut ce trebuie la spital. Acum doar trebuie sa pastrezi locul curat, fara bandaj ca sa se aeriseasca. Eventual poti sa pui ceva apa oxigenata ca sa se dezinfecteze. Va trece.

| RAY a răspuns:

Chiar atât de tare Tea muscat pisica? În principiu ele zgârie, fă-ți vaccinul antirabic, și numai enerva pisica

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti sa mergi si la medicul de familie, daca ai asigurare medicala. E prima persoana pe care o poti intreba, cand ai nelamuriri.

| alina2k18 a răspuns:

Nu te doare pentru ca iei Vimovo.
O sa se dezumfle in maxim 2 zile.
Ti-ai facut antirabic?

| paul123paul123 a răspuns:

Nu. După 3, 4, zile daca sunt probleme. Durează sa se vindece.

| Vehuiah07 a răspuns:

Bună.Ce vaccinuri ai făcut? Acele vaccinuri nu se fac la câteva zile? Dacă spui că ai făcut tot, nu cred că mai este necesar să te duci la spital. O să se dezumfle degetul in zilele următoare dacă iei acele pastile.

| Fr13nd a răspuns:

Sigur ca da, mergi si solicita ajutorul, pentru asta exista spitale.