| Roxiiiiiiiiiiiii a întrebat:

Ajutor! Ieri pe la ora 3 dupa amiaza isica ma muscat de deget [ poveste lunga, nu ca e nebuna...] asa si mi-a curs sange siam fost a d-2-a zi la spital pe la vreo 10-11 si mi-a facut o injectie cu atitetanos. Bun... nu m-a durut dar ma doare acum dupa cateva ore de la injectie:-s. Vreau sa mentionez ca degetul mi s-a umflat si nu prea pot sa-l indoi. Mi-a dat un tratament cu oxacilina si voiam sa va intreb daca ma va mai durea tot asa de tarecrying. Pisica nu e turbata sau ceva de genu. E pisica normalacrying ajuoor.sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| guzanu92 a răspuns:

Antitetanica e pentru hepatita si oxacilina e un antibiotic. Probabil nu ti-au dezinfectat degetul cum trebuie si s-au acumulat cv microbi. Totusi oxacilina ar trebui sa-si faca efectul in cel mult 30 ore. Tine dur, nu cred ca va dura mult durerea. Daca nu se opreste nici maine, du-te din nou la doctor pentru ca e periculos. Ar trebui sa revizionezi si starea pisicii, nu se stie niciodata: o pisica e, da, foarte curata dar dintii ei contine o cantitate enorma de bacterii.
Asculta-ma, pentru ca lucrez pe salvare si am mai vazut cazuri de agravare a unor situatii asemanatoare. ^^

| Roxiiiiiiiiiiiii explică (pentru guzanu92):

Pai mie mi-a spus sa monitorizez pisica timp de 10 zile si daca pateste ceva. Maine o duc la veterinar dar totusi ma doare mana dreapta foarte tare crying

| yellowalien a răspuns (pentru Roxiiiiiiiiiiiii):

Daca pateste ceva din cauza ta sau ce? ca nu inteleg laughing

| guzanu92 a răspuns (pentru Roxiiiiiiiiiiiii):

Cum te simti astazi?

| Roxiiiiiiiiiiiii explică (pentru guzanu92):

Pai nu ma mai doare degetul dar unde mi-a facut injectia e mai mare si e rosu acolo si a spus ca daca se intareste si daca se ingalbeneste inseamna ca s-a infectat. Cum as putea sa previn infectarea?thinking sad

| guzanu92 a răspuns (pentru Roxiiiiiiiiiiiii):

Nu poti... Daca se infecteaza ar trebui sa "induri" pana ce anticorpii (celulele "reparatoare" ale organismului tau) vor distruge microbii. Pana atunci ia o mica pauza si nu forta degetul prea mult, daca e la mana dreapta nu mai scrie. Fa pace cu pisica si tine-o langa degetul tau, se zice ca pisicile au puterea de a accelera insanatosirea.^^

7 răspunsuri:
| InsanelyWicked a răspuns:

E normal si eu am patit-o, durerile vor disparea in cateva zile.

umflatura la deget este datorita salivei pisicii care contine niste lucruri care fac sa ti se umfle locul unde te-a muscat, cere-i doctorului sa-ti dea niste pastile anti-inflamatorii si-ti va scadea mai repede umflatura.

dar totul e normal nu-ti fa griji si eu am patit-o chiar de 2 ori ^_^

| Young_Dae_Jyung_1990 a răspuns:

Dă-i foc la pisica ..si pe mine ma mușcat de picior dar l-am tras înainte sa bage coltii calumea.Si nu i-am facut nimic pur si simplu torcea pe langa picior dupa a apucat-o. daca era a mea o făceam cadou la Pitbull.