| LoveLebadaa a întrebat:

Ieri mi-am scos o masea la dentist, dar dupa ce a trecut efectul injectiei anestezice a inceput sa ma doara rau de tot. E normal? Aaa si inca ceva: e bine sa ma clatesc cu tuica (,) ca sa-mi vindece rana? Ustura rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fără băuturi alcoolice!
Clătești cu apă mai rece, un calmant (algocalmin, etc.).
Pa, pa.

| mona a răspuns:

E normal sa te mai doara dar asa incat sa nu zbieri de durere, clateste cu apa

| LoveLebadaa explică (pentru mona):

Eu am plans de durere, de-aia am si pus intrebarea happy...

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Da, este normal să te doară o perioadă de timp.
Clăteşte-te doar cu apă iar dacă nu poţi suporta durerea mergi la farmacie şi cumpără-ţi fie un Ketonal, fie un Nurofen.
Pa-pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este normal să te doară după ce trece efectul anestezicului.

Pentru a atenua temporar aceste dureri premenstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ketorol/Ketonal, Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

NU ai voie să te clăteşti cu ţuică şi NU consumi produse lactate ( lapte, în special ) timp de 7 zile!

Să încerci să NU mănânci pe acea parte ca să NU intre resturi de alimente în acea "gaură" ( rămasă în urma extracţiei ).

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Este normala acea durere un timp, pana se vindeca locul.
Te clatesti doar cu apa, daca nu mergi la farmacie si cere Ketonal, este un calmant bun.
Te pup!

| karsivan a răspuns:

Te clatesti dor cu apa si atat daca te doare rau mergi la farmacie si ia niste ketonal ( este calmant anti durere), este normal sa te doare dupa ce a trecut efectul de anestezie, si inca ceva pana nu te vindeci 7 zile sa nu mananci lacate ( fara brinza lapte iaurt) pentu ca poate favoriza infectii (lapte = mediu de cultura pentru microbi).

| didicriss a răspuns:

E normal sa te doara doar ai o "gaura" in maxilar...
tuica!? ....niciodata....dupa ce iti extragi o masea nu ai voie mancare fierbinte si rece, lactate, cafea, alcool si tutun
sper ca te-am ajutathappy

| AndreeaIonela a răspuns:

Medicular fi trebuit sa te informeze ca dupa ce anestezicul isi va pierde efectul te va durea si a fi trebuit sa iti prescrie niste calmante si antiinflamatoare. Nu iti recomand sa incerci tratamente babesti ca tuica de care zici, mai bine mergi la farmacie, astfel eviti o eventuala infectie. Sanatate!