| Erekest a întrebat:

Ieri mi s-a făcut o bașică la degetul mic de la picior...și cineva m-a tras de deget și mi s-a luat jumate din piele de pe bașică și mi s-a băgat sub cealaltă jumătate. Sâmbătă am nuntă, cum aș putea să tratez mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti fată? Ce varsta ai? Mersii, Legat de intrebarea ta ca sa te vindeci pune pansament urgo.Sau pune pe acea bășică cremă tetraciclină.

| Erekest explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, sunt fată si am 16 ani

| adryang78 a răspuns:

Există un spray care se numește Oxymed, este excelent pentru arsuri și astfel de răni. Dai cu el, apoi protejezi locul cu un plasture. Seara dai din nou și peste noapte nu mai pui plasture, să se aerisească locul. Repeți câteva zile, până se cicatrizează.

| ponturi a răspuns:

Argila medicala bandaj ....sau aleo vera ...sau unguent cu tetraciclina de la farmacie