| tl34 a întrebat:

Imi este foarte rau.Sunt racita de sambata si acum ma doare asa de rau capul si am nasul infundat.Am luat nurofen si tot ma doare capul de imi vine sa mor.Plus ca sunt singura acasa.Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, îţi recomand un control la medic!

Apoi, dacă îţi dă Paracetamol şi Vitamina C, atunci îţi recomand altceva ( în caz că ai şi alte simptome de răceală şi nu-ţi trece ).

Poţi încerca unul ( nu toate ) dintre următoarele remedii/medicamente :
* Coldrex MaxGrip ( plicuri ) - le dizolvi în apă fierbinte şi bei unul la 4-6 ore ( îl bei cât de fierbinte rezişti ) – a se citi şi RESPECTA Prospectul.
* Coldrex HotRem - aceeaşi indicaţie ( ca la cel anterior )
* Theraflu Extra răceală şi gripă ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Fervex ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Modafen HotDrink ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Nurofen răceală şi gripă - comprimate.

Iar pentru durerea de amigdale, ca şi adjuvant, mai poţi folosi şi :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

Ca tratament adjuvant cu diferite "leacuri băbeşti", pentru durerea de gât/amigdale, se pot folosi : gargara cu apă sărată ( o faci de câteva ori pe zi, se dizolvă o lingură rasă de sare mare la 200 ml apă ), comprese cu cartofi răzăliţi sau cu sare caldă, miere FĂRĂ lămâie ( deoarece lămâia IRITĂ gâtul ), eventual miere cu propolis, ceai cald ( nu fierbinte ), consumă mâncare uşor mestecabilă/înghiţibilă ( evită "uscăturile" ), preferabil ciorbe/supe, etc. ), Propolis spray ( se găseşte la magazine apicole ),...

Seara, înainte de culcare se înghite treptat 1 lingură de miere ( preferabil cu propolis ), încet pentru ca să se ungă bine gâtul şi NU mai bei/mănânci nimic după aceea.

Pentru răceală se poate consuma usturoi proaspăt ( cu diverse alimente ), citrice ( care conţin multă Vitamina C, în special kiwi ), vin fiert, ceai fierbinte, etc.

Pentru tuse se poate folosi ceai de soc îndulcit cu miere de albine, sau ceai de ceapă + jumătăţi de nucă.

Pentru nasul înfundat se recomandă diverse picături nazale ( de la farmacie ) sau inhalaţii cu abur/ceai de mentă sau muşeţel ( în care se pot pune câţiva picuri de ulei de brad sau de eucalipt ).

Dacă ai şi febră atunci se pot face frecţii ( pe tot corpul ) cu spirt sanitar, carmol, etc.

Antibiotice se iau DOAR în ultimă instanţă ( NU se administrează de la început ), în cazul în care simptomele se agravează şi DOAR dacă sunt prescrise de medic!

Toate cele bune şi multă sănătate.

14 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Remedii foarte bune pentru raceala si simptomele ei sunt ridichea neagra si varza (crucifere), in sucul lor sunt substante care impiedica dezvoltarea bacteriilor si altor microorganisme, in plus contin vitamine si minerale care ajuta organismul in lupta cu infectiile.
Cand eram mic si ma durea in gat, mama punea miere intr-o ridiche scobita si imi dadea cate o lingurita de cateva ori pe zi. Cand se schimba vremea - toamna si primavara - si se declanseaza gripele, este bine sa iti fortifici sistemul imunitar band de cel putin 2-3 ori pe saptamana o jumate de pahar (100 ml) de suc stors proaspat din varza.
Atentie, daca manci varza sau alte din astea, sa nu bei apa minerala sau sa iei ceva mentolat, ca te urci singura pe pereti ca Spiderman!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Să mergi cel puţin până la medicul de familie, ce-ai făcut de sâmbătă şi până astăzi de nu ai fost până la medic, de nu trataţi calumea răcelile, vrei să dai în alte complicaţii?
Învaţă să-ţi respecţi sănătatea înainte de toate, este cea mai de preţ comoară!
Te pup!

| tl34 explică (pentru anonim_4396):

Eu am fost la dcotor ieri si a zis sa iau Faringosept.Decat atat

Răspuns utilizator avertizat
| Mihaitzz a răspuns:

Consuma multa vitamina C, lamaie, ceai, fructe.
Ai nevoie in perioada asta!

| katherine585 a răspuns:

In primul rand sa nu mergi la scoala. Stai in casa si sa consumi cat mai multe lichide: ceai de menta, tei.
Suna un parinte ceva, si iti va lua un tratament de la farmacie, dar mai intai consulta medicul de familie, el iti va prescrie o reteta.

| tl34 explică (pentru katherine585):

Am mers ieri la mdeic si mi-a zis sa iau faringosept.Altceva nu mi-a mai zis

| Lizzu a răspuns (pentru tl34):

Faringosept nu e de raceala ci e pur si ismplu pentru dureri de amigdale si umflaturi in gat...
Cum s-a spus si mai sus, bea ceai cald, aproape fierbinte cat poti sa rezisti si iti va trece happy sau daca ai niste paracetamol ori modafen happy

| Lizzu a răspuns (pentru Lizzu):

In plus, faringoseptul este cel mai slab in problemele astea. doamne ce doctori

| tl34 explică (pentru Lizzu):

Acum mama mea a sunat doctora.Si a zis sa imi dea modafen. Oricum a ineput sa imi treaca de a nurofen.

| Lizzu a răspuns (pentru tl34):

Isi face efectul : ) stai calma, trece dar mai greu
Sanatate!

| katherine585 a răspuns:

Atunci mergi la farmacie si ceri ceva de raceala.
Eritromicina este foarte buna pentru tuse si dureri de cap.

| pescarhoinar a răspuns:

Fa, suc de lamiie si portocala cu zahar sau miere, si bea citeva zile si pe urma stam de vorba.

| BeibbbDeeA a răspuns:

Sa stii ca nu poti face nimik.......pentru ca este o viroza respiratorie in aer..sa sti ca si eu am patit la fel saptamana trecuta. sper ca te-am ajutat