| Rihhana1 a întrebat:

Imi obosesc ochii foarte rau si ma ustura, de ce oare?
Mentionez ca vad perfect.
Credeti ca este nevoie de ochelari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema este din cauza ca ti se usca ochii din cauza ca nu clipesti destul.
Asta se intampla daca te uiti fix timp indelungat pe ecranul telefonului, tabletei, laptopului, calculatorului.

Reduce timpul din fata ecranelor, luminozitatea si contrastul lor!
Fa gimnastica de vedere cat mai mult!

| DenisIonut01 a răspuns:

Cel mai bine mergi la un oftamolog pentru control.
Se poate sa simti asa din cauza prafului, unora solutii cu care lucrii(probabil alergica) poate sunt obositi. Lubistril relax sunt niste picaturi care calmeaza ochii obositi costa uneva in max 80 lei. E posibil sa ai nevoie de ochelrii, daca stai mult la telefon sau tableta, laptop, tv atunci sa optezi pentru blocare lumina albatra

| Rihhana1 explică (pentru DenisIonut01):

Si asta ar fi o problema deoarece stau multe ore in telefon, pc si tv.

| DenisIonut01 a răspuns:

Am inteles acum, deci mergi la un oftamolog vezi ce spune si intreaba-l daca e ok sa iei niste lubristil relax si sa iti faci niste ochelari contra luminii albastre nu neaparat cu dioptrie, si incearca sa nu mai stai asa mult, ai la unele device0uri sa setezi acel filtru albastru

| Violleta2022 a răspuns:

Evita statul cu ochii intr-un ecran electronci precum telefonul, laptopul, PC-ul sau cine stie ce joc cu display electronic.

| Drimmero a răspuns:

Ai nevoie de odihna. Daca nu ai probleme cu vederea, nu vad de ce ai purta ochelari, nu necesita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ochelari nu cred ca ai nevoie. Ai nevoie de odihna si eventual picaturi.

| TheDarkDragon a răspuns:

Cred ca raspunsul e evident, du-te la medic laughing.Si eu am patit asa mai demult.Inca patesc uneori si dupa ce dorm imi trece, dar atunci mi-am simtit ochii uscati si obositi cateva zile intr-una.In fine, am fost la medic si mi-a dat niste picaturi pe care sa mi le pun in ochi si a trecut. Daca nu ai probleme cu vederea nu cred ca ai nevoie de ochelari, dar du-te in orice caz la un control daca problema persista.

| Rihhana1 explică (pentru TheDarkDragon):

O sa ma duc, sper sa nu primesc ochelari. laughing