| Stephania57 a întrebat:

Hei. Daca am miopie (dioptrie -2) este recomandat să citesc fără ochelari?
Menționez că citesc foarte mult şi îmi obosesc ochii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Este recomandat sa citesti DOAR cu ochelari.Si eu am miopie cam aceeasi dioptrie ca tine si mi s-a zis sa ii port permanent peste tot ochelarii.Sau daca vreau sa imi pun lentile de contact.

1 răspuns:
| Panamax a răspuns:

Ochelarii pentru miopie sunt permanenti.
-2 este destul de mare.
Ar trebui sa vezi in ceata la distanta, iar de citit trebuie sa apropii foarte mult.