| Nutella123456789 a întrebat:

Buna TPU.In aceasta seara am descoperit ca am o mancarime in anus. Din ce cauza poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Psihiatra a răspuns:

O cauza sigura ai fii lambri. Poti lua niste pastile sau traditional, manca usturoi.

| nonny50 a răspuns:

Hemoroizi...sau e o simpla mancarime...

| andreipirca a răspuns:

Poi ai putea avea
Oxiuraza (Enterobiaza)
Este o parazitoza intestinala produsa de un vierme de mici dimensiuni (un centimetru), numit stiintific Enterobius Vermicularis. Rarazitul are un ciclu de viata care se desfasoara intre stadiul de ou, larva si adult. Transmiterea se realizeaza prin ingestia de oua parazitare. Larvele se formeaza din oua, in intestinal subtire; ulterior, aceasta se transforma in viermi adulti si migreaza in portiunea terminala a intestinului subtire, in apendice si colon. Viermii femele adulte migreaza, in special noaptea, iesind din colon, prin anus in zona perineala, unde isi depun ouale. De aici, ouale pot ajunge din nou in tractul digestive si ciclul se reia. Oxiuraza se manifesta prin mancarime a nivelul anusului, accentuata noaptea. In formele severe se adauga astenia si oboseala. Diagnosticul modern se bazeaza pe 'scotch test' - adica examinarea microscopica a unei benzi de scotch aplicata in prealabil in zona perineala si care pune in evidenta ouale de oxiuri. Rareaori se pot observa viermii adulti in scaun, in infestarile massive am patit si eu.nu am fost la nici un doctor.acum nu mi se mai intampla. funditabig grin

| FashionDiva a răspuns:

Poti incerca sa te scarpini cu degetul! Dar ai grija sa nu faci o fisura anala! Scarpina-te doar la suprafata, nu introduce degetul! Incearca eventual sa te scarpini cu varful unui morcov si iti va trece mult mai repede. Bafta!

| thepunusher a răspuns:

Ai oxiuri.Mananca usturoi, calcati lenjeria si cel mai improtant nu te scarpina.

| kolcov a răspuns:

Trebuie introdus ceva acolo si nu te mai mananca rolling on the floor)))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oxiuri.adica viermisori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum s-ar spune, te mananca in cur...

| Ovidiu_1522 a răspuns:

Probabil ai pus aceasta intrebare in bataie de joc sau ai un singur neuron si este putin scurtcircuitat.