| oFataAnonimaa a întrebat:

In cam cat timp se vindeca o gaura in cartilaj la ureche si ce trebuie facut sa se vindece mai rapid?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| SilviaPunct a răspuns:

Salut! Sper totusi ca nu ti-ai gaurit chiar cartilajul (piercing-urile se fac in bucatica piele nu in cartilaj). Daca totusi ti-ai gaurit cartilajul, trebuie luate o serie de masuri: parerea mea e ca daca s-a inrosit urechea in jurul gaurii ar trebui sa mergi la medic, sa faci profilaxia tetanosului (vaccinul DTP), sa primesti un antibiotic datorita riscului crescut de suprainfectare (cartilajul se hraneste prin imbibitie din pericondru) de unde riscul crescut de pericondrita (o inflamatie f grava). Anyway, ai grija, urmareste gaura si nu mai incerca senzatii extreme! Pupici

| oFataAnonimaa explică (pentru SilviaPunct):

Eu mi.am facut singura o gaura sus la cartilaj la urechea dreapta acum vreo 2 luni cu cercel medicinal si ac de seringa (ambele le.am pus in spirt). Nu s-a inrosit sau ceva, dar inca nu s-a vindecat, daca pun cercel de argint dupa o perioada ma enerveaza si trebuie sa pun iar cel medicinal. Pe mine ma doare ca sunt nerabdatoare sa pun un cercel care.l ador de mult laughing

| oFataAnonimaa explică (pentru SilviaPunct):

Eu mi.am facut singura o gaura sus la cartilaj la urechea dreapta acum vreo 2 luni cu cercel medicinal si ac de seringa (ambele le.am pus in spirt). Nu s-a inrosit sau ceva, dar inca nu s-a vindecat, daca pun cercel de argint dupa o perioada ma enerveaza si trebuie sa pun iar cel medicinal. Pe mine ma doare ca sunt nerabdatoare sa pun un cercel care.l ador de mult laughing.