| AndreeaNustiu a întrebat:

Buna TPU.
In clasa noastra este o singura fata care nu are menstruatie(suntem in clasa a 7-a si fata are 14 ani in septembrie)
Bine inteles nu e dezvoltata mai deloc,nu are sani dezvoltati deloc,nici bazin dezvoltat, la subsuori nu are par.
E si micuta, are un metru 50 si slaba, are 38 de kg.
Bine inteles nici eu nu sunt perfecta chiar nu vreau sa zic asta dar, as vrea sa o ajut.Mi-a zis anul trecut ca are scurgere vaginala din clasa a 5 - a, si acum suntem la terminare de clasa a a 7-a.
Daca este asa nedezvoltata,voi ce credeti ar exista vreo sansa sa ii vina anul acesta?
Ea mi-a zis ca a intrebat pe nu stiu ce doctor de chestia asta, dar mare lucru nu i-a zis decat ca o sa aiba dureri cand ii vine.
Va rog nu ma luati la misto, e prietena mea si vreau sa o ajut.
Ea mia mai spun la mamei ei i-a venit la 13 ani.
Cel mai de folos raspuns priemeste funda!
Multumesc anticipat happy.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Chiar daca e slab dezvoltata ii va veni menstruatia si ei in curand

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Copiază răspunsul meu şi du-l prietenei tale :

TREBUIE să ai RĂBDARE!

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când îţi vine menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Ai RĂBDARE că va veni şi menstra şi te vei "sătura" repede de ea.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.copilul.ro/......a5645.html

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu este o regula!
Ciclul menstrual poate incepe oricand intre varsta de 10-16 ani.
Daca depaseste varsta de 16 ai si totusi inca nu are menstruatie, ar fi bine sa mearga la un medic.
Deocamdata sa se bucure ca nu are aceasta grija deocamdata!
Este bine totusi ca are acea secretie vaginala, e un prim semn ca menstruatia se poate apropia, adica ii poate veni cat de curand.Numai corpul ei poate decide momentul primei menstruatii.
Deci nu-ti face griji nici tu, nici prietena ta.
Te pup!

| Annemary98 a răspuns:

Poate ca nu e inca dezvoltata.nu stiu ce sa zic.sa mearga la un ginecolog

| AndreeaNustiu explică (pentru Annemary98):

Poi nu e dezvoltata deloc, nu are nimic ce ar trebui sa aiba sa se dezvolte doar acea scurgere vaginala alba.

| Annemary98 a răspuns (pentru AndreeaNustiu):

Pai si nu a mers la ginecol?

| AndreeaNustiu explică (pentru Annemary98):

Ea zice ca a fost, dar nu stiu sigur.Nu a zis nimic.

| LorenaIoana a răspuns:

Asta depinde de organismul fiecarei fete. Nu toate suntem la fel de dezvoltate. Si nu e nimic rau ca nu i`a venit pana la 14 ani. E inca timp. Nu ma mai ingrijorati. :*