| Oliviaolivi a întrebat:

Buna,vreau sa spun ca am 16 ani si prima mea menstrautie a fost pe 1 august si a tinut pana pe 5 august,faza e ca nu a fost abundent poate din cauza corpului meu,eu fiind mai slaba si fara sani

Tin sa mentionez ca nu am avut nevoie de absorbante, am folosit protej slipuri fiindca nu era deloc abundent, daca e gresit sa imi spuneti

Dupa 3 luni mi-a venit din nou de pe 21 noiembrie seara pana pe 25

Nu era abundent delooooc, primul a fost mai ok dar asta nu era deloc

Si aici se opresc, acum nu stiu cand va reveni al treilea...

Mai tin sa precizez ca la primul ciclu sangele a fodt maroniu in prima zi dupa a devenit rosu si cred ca erau niste mici cheaguri...nu stiu sigur

La cel de-al doilea sangele a fost maro mai mereu... fara acele cheaguri

Mai vreay sa precizez cateva chestii

Mama mea a fost slaba cand era de varsta nea si i-a venit pe la 15 ani, surorii mele tot pe la 15 si mie la 16, cred ca e si din cauza ca urasc lactatele

Cand mi se va regulariza?

Si eu nu am dureri de burta sau ssemne ca o sa imi vina, iar mama si sora mea da...

scurgere vaginala alba o am in fiecare ziii, am auzit ca la unele fete vine dupa si inainte de menstruatie...

E ok daca o am in fiecare zi?

Imi pare rau pentru greseliile de ortografie

Ofer funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| TanteMarianne a răspuns:

De multe ori primele menstruatii vin neregulat si se reguleaza pe parcurs. poti sa te duci la doctor sa vezi care e problema sau daca e vreo problema.
nu fiecare femeie are dureri de burta la ciclu. unele se simt normal.
mergi la doctor ca sa fie stii o treaba sigura.ciclul se mai poate regula cu anticonseptionale, dar nu-ti recomand.

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Nu e normal sa iti vina ciclul menstrual din 3 in 3 luni! Se numeste ciclu menstrual neregulat. Nu se poate pune un diagnostic clar de la distanta. Oricum, la varsta de 16 ani trebuia sa ai ciclu menstrual de ceva vreme. Iti recomand sa mergi la un consult ginecologic intrucat este posibil sa ai ceva dereglari hormonale din cauza carora nu ai un ciclu menstrual regulat! Cat despre secretiile vaginale tot ce iti pot spune este sa ai grija la igiena intima! Restul aspectelor le vei discuta cu medicul ginecolog!