| NunDots a întrebat:

TPU!
In oglinda am vazut ceva umbland in parul meu. Mi-am dat seama ca am paduchi.
Am folosit pieptanele de paduchi(am prins unul), mi-am dat cu ulei si solutii in par si nimic!
Vreau sa stiu cum scap de ei si din casa si din par, adica cum scap de cei din pat, perna, perie etc.
Dau funda! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| somebodythatiusedtoknow a răspuns:

Incearca sa-ti inmoi capul in otet si sa ti-l acoperi apoi cu o casca de plastic pe care s-o tii peste noapte. De asemenea, infuzia din frunze de nuc cu care sa te speli pe cap s-ar putea sa fie utila. In copilarie, mi-amintesc ca se folosea gazul amestecat in parti egale cu apa si se aplica pe cap cu vreo jumatate de ora inainte de spalare. Dadea cele mai bune rezultate. Altceva nu stiu.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cumperi gaz lampant de la un magazin de bricolaj, il aplici pe parul umezit si iti pui un batic cu care sa-ti acoperi tot parul. Dupa doua ore te speli. Repeti zilnic timp de 3 saptamani. Dupa fiecare spalare te pieptani cu un pieptane de paduchi deasupra unui ziar (pe care il arunci). Apoi speli cu grija pieptanul cu o periuta de dinti nefolosita si il tii, intre doua utilizari in solutie de Domestos. Periile, pieptanii, agrafele, tot ce tii in par le fierbi dupa fiecare folosire (le pui in apa rece, pe foc, lasi apa sa ajunga la fierbere si cronometrezi 20 de minute). Cele care nu merg fierte pot fi tinute in solutie de Domestos 3 zile, schimband solutia zilnic. Cearsafurile, prosoapele, etc se schimba zilnic in aceste 3 saptamani si se fierb sau se spala in masina de spalat la 90-95 de grade dupa fiecare utilizare

Răspuns utilizator avertizat
| somebodythatiusedtoknow a răspuns:

Gasesti la farmacie un sampon special pentru paduchi si, de asemenea o lotiune pentru asa ceva. S-ar putea sa nu scapi din prima, trebuie sa repeti operatiunea. Cat despre lenjerii si obiecte, baga-le pe toate intr-o punga si inchide-o bine. Vor muri in cateva zile, avand drept gazda omul, deci nu vor avea cu ce sa se hraneasca. Dupa vreo saptamana, spala lucrurile

| NunDots explică (pentru somebodythatiusedtoknow):

Mersi de raspuns, dar eu as vrea o metoda cat mai naturala ca sa scap de paduchi, pentru ca lotiunile nu merg, pur si simplu.
Am folosit pieptanele si am prins un paduche, dar mai multe lindine (oua).

| NunDots explică (pentru somebodythatiusedtoknow):

Mersi! Te pup!

| NunDots explică (pentru somebodythatiusedtoknow):

Mersi! Te pup! A mers!

| somebodythatiusedtoknow a răspuns (pentru NunDots):

Ma bucur happy

| somebodythatiusedtoknow a răspuns (pentru NunDots):

Incearca sa-ti inmoi capul in otet si sa ti-l acoperi apoi cu o casca de plastic pe care s-o tii peste noapte. De asemenea, infuzia din frunze de nuc cu care sa te speli pe cap s-ar putea sa fie utila. In copilarie, mi-amintesc ca se folosea gazul amestecat in parti egale cu apa si se aplica pe cap cu vreo jumatate de ora inainte de spalare. Dadea cele mai bune rezultate. Altceva nu stiu.