| caracoperchelita a întrebat:

in ultima vreme ma tot ustura ochii! puteti sa imi spuneti ce sa fac ca sa nu ma mai usture? funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| razvanlost a răspuns:

Clipeste mai des. Nu mai sta prea mult la tv/calculator, deoarece "uiti" sa clipesti. Daca esti nevoit(a) sa lucrezi in fata monitorului, ia odata pe ora cel putin o pauza de cateva secunde (un minut poate) si uita-te in distanta (in gol) pe geam la ceva. Ajuta big grin

4 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Ochii te ustura si daca faci inot si fara ocheleri deschizi ochii sub apa, are clor si te ustura tare, asta daca inoti.

Răspuns utilizator avertizat
| loryi98 a răspuns:

Poate ar trebui sa dormi putin, sau poate ar trebui sa iti faci un consult oftalmologic, poate iti da ceva picaturi de ochi care te linisteste(si eu am primit acum un an, aveam aceeasi problema).Dar daca nu iti trece cu picaturi poate vei avea nevoie de ochelari...

| Cio_Alex_1990 a răspuns:

Depinde de ce faci tu zilnic. Incearca sa nu mai stai mult timp in fata monitorului/televizorului in plus e bine sa dormi dupa ora 22:00 iar dimineata iti sugerez sa te speli pe fata cu apa rece.