| Maria2058 a întrebat:

L-carnitina ajuta la slabire pentru fete? Merg la sala in fiecare zi si as vrea sa mai slabesc vreo 6 kg. AM 1.65 si 61 kg. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| deathy a răspuns:

L-carnitina te ajuta sa arzi mai multe grasimi. Alimentatia conteaza 75 %, deci conteaza mult ce mananci.Am folosit si eu l-carnitina, dar dupa ce nu mai iei o sa fie mai rau. Acum nu mai iau nici un supliment.De ce sa imi irosesc banii? Mai bine slabesc usor si sigur! Nu tine regim, va fi greu! Doar redu din portii! In loc sa mananci 3 farfurii de ciorba(e doar un exemplu) mananca numai una.
Daca ai nelamuriri intreaba-ma. Numai bine.

| Maria2058 explică (pentru deathy):

De ce zici ca a fost mai rau dupa ce nu ai mai luat? eu m-am gandit ca daca merg o ora-o ora jumatate la sala (mai mult cardio) nu ar trebui sa reduc portiile, sa raman pe 2000 de calorii pe zi..crezi ca as putea slabi asa?

| deathy a răspuns (pentru Maria2058):

Pai am luat carnitina o perioada si dupa m-am ingrasat 2 kg.Acum daca ai mai multe mese pe zi, o sa ai un metabolism mai "alert" si te va ajuta mult.Eu nu sunt din cei care calculeaza numarul de calorii..Eu asa mananc:
Ora 6:00 - 200 ml lapte + fulgi de ovaz
Ora 9:00 - un fruct
Ora 12:00 - un fruct
Ora 14:10 - aici meniul variaza: orez cu ciuperci/cu carne/cu branza, mazare cu carne, lactate, friptura, legume la cuptor
Ora 16:30 - orez expandat cu unt de arahide
Ora 19:00 - salata (orice salata)
Asa mananc.Si la ora 16 am o rondela de orez expandat cu o lingurita de unt de arahide..nu am calculat niciodata numarul de carbohidrati si de calorii.La 2000 de calorii poti slabi, dar vezi sa nu te infometezi si cardio sa fie cu intensitate scazuta si de lunga durata.Si nu este necesar sa faci chiar in fiecare zi.De 3 ori pe saptamana cred ca e destul.Cel putin la mine asa functioneaza.

| ofataobisnuita a răspuns:

Buna MAria, L-Carnitina nu ajuta la pierderea de grasime.
http://www.fitness-anonim.ro/l-carnitina/

| Gabi_Gabi_1970 a răspuns:

Uite aici cateva informatii: www.carnitina-slabire.ro