| Milla203 a întrebat:

La o analiza mai atenta a zonei mele intime ( eu find fata), am observat niste umflaturi mici la suprafata... Pentru un moment ma gandeam ca o sa-mi iasa ceva cos, dar nu este asa. Nu sunt cosuri pentru ca nu au niciun varf. Ce ma ingrijoreaza este ca atunci cand ating cu degetul, sub stratul de piele al unflaturii se simte ceva rotund si tare, evident ca de o dimensiune mica, dimensiune cat unflatura pentru ca evident ca unflatura este provacata din cauza chestiei aceea care este sub piele. Cand ma uit nu se vad unflaturile alea mai deloc. dar cum am zis cand ating sub piele se simte ceva rotund si destul de taree.
Poate sa ma lamureasca cineva macar cat de putin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este ceva normal la varsta ta, o sa iti creasca si par acolo, curand!

| Milla203 explică (pentru Violleta2022):

Am trecut de perioada in care a inceput sa-mi creasca parul pubian.

| K0sti a răspuns:

"Unflaturile" sunt de fapt umflaturi...

| Milla203 explică (pentru K0sti):

Prima data am scris " umflaturi" dar dupa aia nu stiu ce s-a intamplat. laughing

| Divy a răspuns:

Deci dacă nu ai întreținut relații intime sau ai introdus obiecte în zona intimă, creme sau alte soluții și nu te-ai ras sau epilat nu cred să ai o problemă.
Dar din ceea ce povestești ai nevoie de consult la un medic specialist căci poate fi folicul sub piele, chisturile glandelor Bartholin, herpes sau altele știu că e jenant dar pentru sănătatea ta este mai bine să mergi la doctor până nu se inflamează și faci puroi.
Mult curaj și sănătate!

| Milla203 explică (pentru Divy):

Am intretinut relatii intime; am introdus si obiecte; dupa ce terminam epilarea aplicam pe suprafata doar dezinfectant.

| Divy a răspuns (pentru Milla203):

Clar ai herpes din ceea ce îmi spui, deși poate fi și mai grav e bine ai dat și la alți poate laughing sau altcineva ți-a făcut acest cadou.
Bine că ești mândră vezi să nu suferi prea tare din deciziile care le iei că ai să ajungi mai rău și nu știu cât de amuzant îți va fi.
Du-te la ginecolog că nu va fi greu să-ți arăți zona intimă mai ales că deja ți-ai expus-o deja.
Multă sănătate mintală că am impresia că ai nevoie cel mai mult de ea, din moment ce problema ta ți se pare amuzantă cred că ești încă o copilă inconștientă!

| Milla203 explică (pentru Divy):

In primul rand nu este herpes 100% sigur, fiind ca stiu cum arata un herpes la varsta mea tolomacule. Nici nu am dat nimanui si nici nu am luat de la altcineva, deoarece partenerul meu nu a avut niciodata asa ceva si cum eu nu am avut relatii sexuale cu altcineva, clar nu am "primit-o".
In al doilea rand, evident ca am mers la medicul meu ginecolog ( la care am mai fost fraiere, pentru ca te anunt ca nu, nu sunt o copila inconstienta) si in urma controlului m-a asigurat ca nu este nimic grav. Eu v-am cerut voua parerile sa stiu cat de cat, orientativ la ce sa ma astept dar vad ca doar gunoaie de oameni gasesc pe aici, ce judeca fara sa stie nici 1% ceva din viata persoanei din spatele pc-ul.

| Divy a răspuns (pentru Milla203):

Da îți mulțumesc, să ști că ai dreptate. Sper să te faci bine, multă sănătate îmi pare rău de părerea mea deplasată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la ginecolog.