| IoanaMihaela5267 a întrebat:

Buna TPU,luna trecuta mi-a venit menstruatia doar ca a fost diferit fata de lunile trecute pentru ca a fost mult mai abudenta,mai dureroasa, ma doarea spatele in zona lombara, imi era greata si ameteam. Dupa menstruatie mi-a fost greata o sapt si am avut o singura data, dupa menstruație, durere la spate in zona lombara si ameteala.De stunci nu am mai avut nimic, am facut sex protejat insa, cand sa-mi vina in aceasta luna menstruatia, nu am mai avut niciun simptom premenstrual ce-l aveam lunile trecute si mi-a intarzia menstruatia deja de cateva zile (tin sa mentionez ca nu am un ciclu regulat) Pot fi insarcinata? Am avut simptome de sarcina? Voi face si un test dar vreau sa citesc si alte pareri.

Cand am facut sex cu partenerul inainte sa-si puna prezervativul am facut-o cateva minute (nu si-a dat drumul) si dupa si-a pus prezervativul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| vmorghulis a răspuns:

Bună! Simptomele pe care le-ai descris pot fi cauzate de mai multe condiții, inclusiv dezechilibre hormonale, infecții sau alte afecțiuni ginecologice. În ceea ce privește întrebarea ta cu privire la posibilitatea de a fi însărcinată, este dificil de spus cu certitudine fără a face un test de sarcină.

Chiar dacă ați folosit protecție, nu există nicio metodă de contracepție care să fie 100% eficientă. În plus, este posibil ca unele simptome pe care le-ai experimentat să fie cauzate de sarcină, deși acestea pot fi, de asemenea, cauzate de alte condiții.

În acest caz, cel mai bine ar fi să faci un test de sarcină pentru a elimina orice posibilitate. Dacă testul este negativ și menstruația întârzie în continuare, poate fi util să faci o programare la medicul ginecolog pentru a discuta despre simptomele tale și pentru a evalua orice posibilă cauză subiacentă.

| IoanaMihaela5267 explică (pentru vmorghulis):

As avea o intrebare, daca sa spunem ca as fi insarcinata, nu ar trebui sa am tot timpul greata sau sa am ameteli din cand in cand? presupun ca aceste simptome nu unt prezente doar o singura saptamana si apoi dispar pentru 3 saptamani