| HelloKitty20 a întrebat:

Luni am fost operata de apendicita si azi m`au externat. Ce pot manca? Trebuie sa tin un regim ceva? Doctorul nu mi-a zis nimic in legatura cu vreun regim.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CCarmencita a răspuns:

Primele saptamani de la operatie: de evitat alimentele si bauturile care produc balonari intense ( de exemplu fasolea, mazarea, cola, apa minerala, etc) si cele puternic condimentate si atentie la constipatie. Evitarea efortului fizic exagerat va fi de minimum 6 saptamani, dupa care va vei doza in mod inteligent activitatea fizica in cursul unei perioade de 2 luni, 6 luni si un an.

| sTiCookie a răspuns:

Eu dupa operatie n-am avut voie sa mananc prajeli(cartofi prajiti, tanana.)si picant daca ai avut apendicita fara complicatii dar daca nu ti-a spus nimic o fi uitat ca si la mine a uitathee hee o sa fi ca nou in 2 luni la mine o fost o luna... fugeam de acasa cu bicicleta happy ce crezi ca iomi pierd vara :X?

| HelloKitty20 explică (pentru sTiCookie):

Probabil si la mine a uitat.eu stiam ca nu am voie sa mananc multa paine:d