| AYKSSSSSSS a întrebat:

Bună TPU!
Mă numesc Alexandra și am 17 ani.
Ieri am căzut și mi-am rupt piciorul în 2 locuri (tibia și fibula ruptă) și m-am dus la spital unde mi-a fost pus piciorul în ghips (trebuie să stau o lună cu ghipsul---un ghips de toată frumusețealaughing.
Ideea e că eu știam că dacă ai piciorul rupt nu mergi la școală, dar doamna doctor nu a vrut să îmi dea scutire medicală și a zis să merg la școală. Sincer eu învăț destul de bine la școală și chiar nu vreau să stau o lună acasă și să recuperez apoi, dar mi se pare ciudat pentru că am înțeles că trebuie să stau cu piciorul întins și clasa noastră este la etajul II.
Eu am mai avut piciorul rupt de 2 ori (cuminte-fochappy ) dar atunci nu am mers la școală cu ghipsul. Și am mai avut o colegă cu piciorul rupt care a lipsit vreo lună de la școală.
Azi am fost la școală așa cu piciorul rupt, dar mi-a fost foarte greu, am încercat 10 minute să urc scările. Diriginta mea a spus că nu e ok să merg la școală cu piciorul în ghips. Nu mai știu pe cine să cred.
Voi cum ziceți? Să merg la școală sau să caut un alt medic? Sau ce este de făcut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, insanatosire grabnica.
Nu stiu de pe ce planeta e doctorita aia, eu stiam ca oasele rupte trebuie tinute cat mai nemiscate primele 2 saptamani. Ea te trimite la scoala din primele zile, interesant.
In baza diagnosticului de la ortopedie, te duci cu ciocolata sau doar cu rugamintea la medicul de familie, care te poate scuti foarte usor si legal de scoala, cum e normal.
Vezi ce faci pe viitor, problema cred ca e la vitamine, nu la comportament. Oasele nu se rup atat de usor, trante am luat toti.

Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Spune-i dir-ei tale (putea să facă ea asta, singură) să mute clasa ta la parter pentru o lună!

| sierra1 a răspuns (pentru sierra1):

și nu glumesc! voi clasa... vă mutați la parter

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Fă o cerere scrisă la directorul liceului prin care să soliciti, participare la ore, in sistem online, din cauza problemelor de sănătate, care nu iti permit deplasarea.
Ortopedul care ti-a pus piciorul in ghips, nu a specificat in scrisoarea medicală către medicul de familie, ca necesiti repaus medical?
Eu știu că dacă ai piciorul rupt, nu ai voie să calci pe el, pentru a evita deplasarea osului.
Sănătate multă și o să scapi și de problema asta...

| Catrice a răspuns:

Știam ca poți lua scutire și de la cabinetul scolii.

| NLS a răspuns:

Spune-i dirigintei ca te doare destul de tare deocamdata, si vorbiti impreuna cu mama ta cu medicul sa primesti scutire macar pe doua-3 saptamani.
Un lucru e cert: daca n-o sa stai cuminte in urmatoarele saptamani si sa nu-ti fortezi piciorul, o sa existe pericolul ca oasele sa nu se sudeze in pozitia corecta.
Banuiesc ca stii ce va aduce asta.

Nu trebuie sa ramai in urma.
La materiile importante unde exista de invatat, poti lua temele si suportul de curs de la colegi, si repeti zilnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i doamnei să filmeze ora cu laptopul și să intri de acasă online.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai se poate merge, iei si carje daca ai nevoie. Dar sincer nu merita, stai acasa sa iti revii. Poti sa suni la cancelarie si sa intrebi ce poti face. Poate iti gasesc ei alt medic sa iti dea adeverinta sau poti sa iei de la spital

Răspuns utilizator avertizat
| LEVIU a răspuns:

Daca ai putea sa faci online orele si vei sta acasa la birou tau daca nu ti-a dat adeverinta roag-o pe diriginta/dirigintele tau sa iti dea o adeverinta.
Ma rog am 14 ani sper ca te-am ajutatwinkingpa