| Loredana_Kovacs_1979 a întrebat:

ma numesc denis am 15 ani si am o problema. am fost la fotbal si de mai multe ori am facut entorsa, acu am patito iar a 5 oara de data asta cel mai rau... intrebarea e : pot sa am de la o entorsa sau o luxatie probleme pe viata cu piciorul? Si acum ca am avut de atatea ori sunt mai sensibil si e mai usor sa fac iar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti fata sau baiat? Cum reusesti sa faci atatea entorse? Ori nu prea te descurci cu fotbalul? Poti avea probleme permanent pentru ca ligamentele au devenit sensibile.Ai sa faci entorsa doar mergand pe strada daca vei calca stramb.

| Codeine a răspuns:

Daca ai suferit entorse de glezna in trecut este posibil sa continui sa le faci daca ligamentele nu s-au vindecat complet. Daca entorsele reapar frecvent si durerea persista mai mult de patru pana la sase saptamani, inseamna ca este posibil sa suferi de instabilitate cronica de glezna. Activitatile care pot agrava aceasta afectiune includ mersul pe suprafete neregulate, activitati ce presupun efort fizic prelungit, si sporturile care necesita rasucirea gleznei sau schimbari bruste de ritm, cum ar fi in cazul asta fotbalul.
Printre posibilele complicatii ale entorselor de glezna se afla si proprioceptia anormala. Astfel te vei confrunta cu probleme de echilibru si slabire a muschilor care pot duce la o recidiva a entorsei. Daca aceasta se repeta de multe ori, afectiunea se cronicizeaza, cu instabilitate mare, si durerea cronica. Aceste complicatii pot apare si in cazul in care reiei activitatea sportiva inainte ca glezna sa se fi vindecat complet iar recuperarea sa fie finalizata.

| Adbbmsh a răspuns:

Este posibil sa ramai cu o sensibilitate, adica sa simti dureri de la contacte mai usoare.

| MGica a răspuns:

Ce bune-s copypaste-urile.
Da, ligamentele tale sunt slabite, daca nu se refac si faci efort fizic de intensitate mare, poti face oricand. Iti sugerez sa stai in pace pana cand ti se refac ligamentele.