| mdc98 a întrebat:

Buna TPU!
Ma poate ajuta si pe mine cineva ma rog pentru ca sunt nelamurita?
Am facut testul pentru anticorpi, am avut acum 3 luni covid, iar medicul de familie imi spune ca am putini si trebuie vaccin, iar de la o alta clinica imi spune ca am anticorpi.
Valoarea ce o am este de 2.8 AU/ml ( < 1, 00)
Unde, < 1 AU/ml negativ, si > 1 AU/ml pozitiv.
Si-a facut cineva acest test sau este cineva care se pricepe sa mai aud inca o parere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Hey, tu in conditiile in care lumea isi face a 3-a doza nu ai facut-o nici pe prima? nu te-ai dus la mall maica sau la magazine unde se cere certificat verde?
Eu zic sa iti faci vaccinul si sa nu te iei dupa alde sosocistii de pe internet care zic ca vaccinul va da boli mai tarziu, acesti conspirationisti care nu au alta treaba decat sa se bata in LIVE-uri pe Facebook

| mdc98 explică (pentru Simpatic):

Nu am mai apucat, pentru ca m-a luat boala, si acum mi s-a spus ca nu mai am voie defat dupa 6 luni de la boala.

| mdc98 explică (pentru mdc98):

Plus ca inainte sa fac boala, nu se cerea certificat verde, iar acum am certificat verde pentru ca am trecut prin boala, inca 3 luni de acum.

| AnemonaP a răspuns:

Dacă medicul de familie a spus acest lucru, de ce intrebi niște oameni pe TPU, fără vreun pic de experienta in acest domeniu?
Clar trebuie sa faci vaccinul, nu ai destui anticorpi. Nu înțeleg de ce nu l-ai făcut încă din moment ce s-a ajuns chiar la a treia doza. In fine

| mdc98 explică (pentru AnemonaP):

Pentru ca daca citeai mai sus, am mai intrebat la inca o clinica, si acolo mi s-a spus ca am anticorpi, deci nu stiam ce sa cred, 2 raspunsuri diferite. Din cauza asta am decis sa intreb aici poate a mai trecut cineva prin asta.
Si referitor la vaccin, nu am facut pentru ca imi era teama, atatea reactii adverse, si dupa nu am mai avut cum sa fac pentru ca m-a prins boala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Testul de anticorpi nu are inca un standard de interpretare. Medicii nu știi exact încă ce valori protejează și ce nu. Dar vaccinul e recomandabil fara probleme după 3luni de boala.

| relian a răspuns:

Nu te lua dupa medicu de familie,ala este pompier,Iate dupa clinica ce a zis ca esti ok.
Numarul de anticorpi trebuie sa fie intr-un anumit numar,daca clincia ce zici,a spus ca esti bine,atunci stai linistit.

Medicu de familie spune sa afci vaccin sa ia el banu,deci ce face o face pentru bani,aia e tot.
Cand ai o boala,afectiune datorata unor agenti din exterior, sistemul imunitar detecteaza si eleimina acel agent strain, caz in care produce mai multi anticorpi.
Numarul asta mai mare este pentru a curata bine corpul tau, dea verifica si a fi sigur ca agentul este eliminat si nu mai sunt si altii.
Dar cand totu este ok anticoprii aia multi nu mai sunt fabricati tot in nr mare, se revine la numarul cand esti sanatos.

Vaccinul ala este doara o substanta chimica ce face ca sistemul imunitar sa dea un raspuns, mai exact sa fabricie anticorpi chiar de nu-i nevoie de ei.Deci prin vaccin tu minti,pacalesti sistemul imunitar ca ar fi in corp un strain.
De ce se face asta? Pt ca zic ei mai multi anticorpi in organism ar detecta mai rapid un eventual agent strain intrat.

Dar pe de alta parte un nr crescut de anticorpi incurca circulatia sangvina,iar pe timp lung poate aduce si pagube,unele stiute,altele nestiute,de aia nu este bine sa stai un an de zile,unia si mai mult cu anticorpi colcaind in tine,nu este bine.

Mergi la orice doctro si intreaba daca un nr mai mare decat normal de celule albe,celule rosii,trombocite si etc is bune? O sa vezi ca or sa zica ca nu-i bine,nici de ai nr mare, nici de ai nr mic.

Astia fac vaccinuri in baza ca daca, deci daca si parca, daca o sa contactezi tu vreun animal.

Dar la fel de bine un vaccinat ar putea sa se imbolnaveasca, iar altul nevaccinat sa nu se imbolnaveasca, chiaer daca de exemplu ar fi ambii sa zicem injectati cu un animal de asta.

De ce? Pt ca totu tine de timpul cand este detectat acel animal.Eu nevacinat daca un anticorp din organsim da peste animalu intrat atynci pe loc,pac la si eliminat,deci ala nu mai se inmulteste, nu mai face daune, deci nu mai esti bolnav.

Ala cu vaccin daca anticorpii lui aia colcaind, nu detecteza animalu cand intra, o sa resimta, o sa fi bolnav cu tot cu armata lui de anticorpi.

Asta pentru ca totu tine de timpul la care este detectat acel intrus.Detectarea nu se face mirosind,,vazand etc,anticorpii nu au ochi,nau miros,nu au aparate de detectie,ei detecteaza orbeste si doara daca da peste intrus,daca da fizic peste el,daca il atinge.
Cam asa functioneaza toata sandramaua. Care crede ca nu zic bine sa iasa in fata si sa explice ei cum este,dar sa si arate asta,vreau sa le vad explicatiile.

Apoi un virus,o bacterie intra in sistemul sangvin,deci intrata in corpul nostru,nu mai poate iesi afara, nu mai are nici o sansa.
Singura sansa sa iasa este sa omoare gazda, aia prin putrezire sai elibereze.
Deci un bolnav de covid, ori alta boala de asta provocata de virusuri, ori bacterii nu contamineaza pe altii, nu au cum.bacteriile alea,virusurile alea sunt in el, alea nu ies afara, nu au pe unde, nici nu ar iesi, ca nu au de ce, au intrat sa se hraneasca sa se inmulteasca.

| LittlePoppy a răspuns:

Toata lumea are dreptate. Ai anticorpi, dar putini. nu suficienti ca sa te apere. Asa ca, e bine sa-ti faci vaccinul.