| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua. Daca intr-o familie sunt 5 membri si unul dintre ei lucrand undeva este trimis acasa pentru o simpla raceala in gat avand amigdalitele inflamate si luand antibiotic este trimis acasa si pus sa faca un test rapid, la test iesind negativ apoi trimis la medicul de familie pentru consultatii. Medicul de familie gonindu-l acasa si pus sa sune la 112 pentru a chema dsp-ul pentru testare covid ca testul acela cumparat din farmacie nu este concludent (cica). Ajunge o salvare, oameni imbracati in combinizoane albe masti pe fata plus plastice mi-a facut test PCR si am primit rezultaul dupa 2 zile si am iesit pozitiv. Dupa aflarea vestii si-au facut restul membrilor teste pcr si ei au iesit negativi, fiind contacti directi cu mine... cum este posibil?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt vaccinati restul? Au trecut prin boala? Cine stie, nu e obligatoriu sa ia sa stii. Si da, testele pcr sunt mult mai concludente decat cele rapide din farmacii. Ma fa un test antigen daca nu esti convins. Cine stie.

| IamJoKeR a răspuns (pentru suntserios):

Nu este nimeni vaccinat!

Bula
| Bula a răspuns:

Intreaba-le: care test nu a fost bun: cel rapid sau PCR?
Fiindca vrei sa ceri banii inapoi - ori de la farmacie, ori de la CAS / DSP (care a testat gresit). tongue

Sa vezi, ce incurcatura de prostie va iesi la iveala! laughing

| Legion7X a răspuns:

Încearcă să mai faci odată testul. Acum depinde dacă ai ceva simptome de covid.

Răspuns utilizator avertizat