| gdutu94 a întrebat:

Ma simt obosit de vreo 7 ani si am hotarat sa-mi fac niste analize si testosteronul meu a iesit foarte mic.Acest lucru mi-a afectat si cresterea( am 18 si 6 luni ani si am mainile subtiri si mici,voce nedezvoltata, penis subtire, barba nu imi creste decat in unele parti si de abia de cand am facut 18 ani am inceput sa cresc)Am inteles ca pentru acest lucru trebuie terapie de substitutie cu testosteron si as vrea sa-mi recomandati un endocrinolog foarte bun care stie ce face si s-a mai intalnit cu astfel de cazuri.Multumesc.Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Doja a răspuns:

In primul rand, orice ai face trebuie sa iti schimbi alimentatia si sa mergi la sala sa tragi de fiare.

Referitor la alimentatie. incearca sa elimini orice forma de estrogen (soia, tofu), elimina zaharurile simple, inlocuieste-le cu fructe, foloseste grasimi animale (unt, untura), carne rosie, peste, curcan, pui. Incearca sa stai sub 15% grasime in organism. Asta iti va creste productia de testosteron natural destul de mult, si pe masura ce vei pune muschi pe tine lucrurile vor fi din ce in ce mai bune. Doar ca va dura niste ani, si trebuie sa fii perseverent.

Pt sport: evita cardio. Stai la ridicat de greutati. Fa miscarile corect cu greutati la care poti face intre 5 si 9 repetitii max. Fa-ti incalzirea incheieturilor pe care le vei folosi si nu te grabi niciunde.

Cu sau fara TRT asta te va ajuta f mult.

| gdutu94 explică (pentru Doja):

De la 15 la 17 ani am facut sala cu mici pauze de cateva luni ocazional. Faptul ca nu puneam prea multa masa musculara m-a facut sa renunt.Desi sunt putin peste greutatea normala(68 de kg la 1.72)estradiolul meu este in limite normale zic eu (28.17 pg/ml). Alimentatia mea este una destul de amestecata.Mananc destule fructe fiind invatat de mic, dar am si perioade cand mananc zahar.A fost o perioada pe la 17 ani cand am tinut dieta si am slabit pana la 60 kg insa nu am simtit deloc mai multa energie si aratam foarte slab.Chestia asta cu cresterea ma termina fizic si psihic..Pe langa faptul ca sunt obosit, nu am chef de nimic si vad in ceata toata ziua..ma mai termina si anxietatea si depresia.Medicul de familie nu este o solutie pentru mine din diferite motive din pacate.O recomandare de emdocrinolog ar fi totusi binevenita.Multumesc

| Doja a răspuns (pentru gdutu94):

E un pic complicat sa slabesti cand esti in crestere, pentru ca organismul tau are nevoie de calorii pentru dezvoltare. pe de alta parte, trebuie sa previi instaurarea grasimii permanente in organism.

Cu somnul cum stai?

| gdutu94 explică (pentru Doja):

Pana pe la 17 ani aveam un somn dezordonat vara(Ma culcam dimineata).De 1 an jumate mi-am mai reglat programul.Vara ma culc pe la 11 si ma scol pe la 7-8.Mai stau cateodata pana la 12 cand este meci.In rest in timpul scolii am un program normal pentru un elev.Ma culc la 10-10 jum si ma trezesc la 6 jum.

| gdutu94 explică (pentru Doja):

Asta cu este greu sa slabesti nu stiu..Am urmat o dieta si am slabit 10 kg in cateva luni(atunci aveam inca 17 ani deci nu incepusem sa cresc inca).

| Doja a răspuns (pentru gdutu94):

Nu zic ca e greu efectiv sa slabesti. Zic ca e greu sa gasesti un echilibru bun si sa te tii de el in conditii de crestere. Asta e pentru ca pe langa consumul normal de intretinere a organismului ai si consumul caloric de crestere. Dupa 24-25 cand nu mai ai nici o forma de crestere lucrurile se simplifica din punctul asta de vedere.

E f bine ca ti-ai reglat somnul. Tine-l tot asa pentru tot restul vietii. Este posibil ca dezordinea de pana la 17 sa fie exact motivul pentru care te afli in situatia curenta. Din nefericire exista o asa numita "datorie" de somn a organimsului care trebuie "platita" in timp, si chestia asta se repara f greu. Important e sa continui asa.

10 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Mergi la medicul de familie. Slabe sanse sa gasesti o recomandare buna pentru ca nu ai specificat orasul in care te aflii.

| gdutu94 explică (pentru GdX):

Orasul meu nu are emdocrinologi buni din pacate.Ma asteptam la o recomandare din capitala pentru ca acolo sunt cei mai buni doctori.

| aXy99 a răspuns:

Du-te la doctorul de familie si iti va da trimitere. Sunt multe cazuri ca al tau, nu esti chiar asa de special, se rezolva cu niste testosteron injectabil.

| gdutu94 explică (pentru aXy99):

Doctorul meu de familie este unul foarte batran si nu este acord cu metode din astea.Cel mai probabil mi-ar da niste pastile si ar termina cu mine.Sunt ferm convins ca nu mi-ar da trimitere sa imi injectez steroizi chiar daca am nevoie

| aXy99 a răspuns (pentru gdutu94):

Nu e vorba de doctorul de familie, e vorba de o trimitere la un endocrinolog. Iti va da niste doze fiziologice, nu cantitati mari sa te umpli de muschi.