| Copila2016 a întrebat:

mai toată vara am stat numai în casă vizionând anime-uri... Citiți tot vă rog ca să înțelegeți.

Nu prea ies din casă fără mama doarece doar cu ea mă simt in siguranță în această zona dar din nefericire ea are probleme cu inima la căldură în mod psihic cred ( când se gândește la asta ) sad.
M-am plictisit pur și simplu, când ies afara desenez, toți se strâng lângă mine să vadă ce fac, stresându-mă și țipând prin curtea blocului... N-am mai ieșit oficial din casă de 10 zile decât ieri la piață și astăzi să îmi iau Pizza, mereu, oriunde merg găsesc părțiile negative spre exemplu stau în Rahova ( da... știu ), în afară de suportările zilnice ale băiețiilor comportându-se ca niște gunoaie când trec pe lângă ei ( în egală măsura ca niște pirați josnici ) trebuie să suport și gunoaiele dar și mirosurile neplăcute ale pieții, când aceasta este spălată vin toate gunoaiele la blocul în care locuiesc, menționez că nu prea am prieteni deoarece ei mă consideră o unealtă ( ei vin la mine doar ca să se distreze singuri folosind aparatura mea electronică )

Ce am vrut să vă întreb... Am 15 ani și nu cred că este normal să trăiesc în frică din cauza unor gunoaie ca ei, dar este pericol acolo. Vreau să vă adresez câteva întrebări.

1. Ce aș putea face ca să nu mă mai plictisesc și să ies din starea aceasta proastă deoarece, cum spuneam, orice lucru pozitiv îl descopăr negativ și plictisitor, deoarece nimic nu mai mi-se pare "super".

2. Cum îi pot reduce această stare de rău la căldură psihic a mamei mele?

3. Ce aș putea face ca prietenii să nu mai mă folosească ca o unealtă?

P.S: sunt fată dacă întrebați și poza aceasta recentă pe care o am este făcută anul trecut, acum arăt altfel.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| hanakoikezawa a răspuns:

Te înțeleg perfect. Și pot spune că și eu sunt la fel într-un fel sau altul. Îmi place să privesc Anime-uri, să citesc, să desenez, să mă joc pe calculator/telefon.
Am avut și eu stări de genul "Totul mă plictisește, nimic nu mi se mai pare interesant, unii tineri din această generație umblă cu fițe, cu trend-uri teribile de neapreciat."

Din păcate, acesta e comportamentul unor membri ai generației noi din România.
Sfatul meu este să lăsăm aceste stări și lucruri să treacă. Sunt sigur că atunci când vom deveni în totalitate maturi, vom avea alte gânduri.

Acum răspunsurile:

1. Poți să privești ceva amuzant, să programezi o ieșire cu prietenii tăi (în cazul în care ești izolată de plăcerile și interesele lor, nu ar strica să fii puțin îndrăzneață și să schimbi subiectul) și cum tu te uiți la Anime, poți chiar privi Anime-uri noi

2. Dacă mama ta este obișnuită să bea cafea, atunci spune-i din partea mea să întrerupă acest obicei. Cafeaua are un efect destul de semnificant asupra inimii. De asemenea, să nu ieșiți afară cu ea în timpul miezului zilei în zilele călduroase, pentru că ar înrăutăți situația. Să poarte haine largi, ușoare și să reducă activitățile fizice în zilele caniculare.

3. Din moment ce prietenii te folosesc precum o "unealtă" înseamnă că trebuie să devii mai puțin ușoară de manipulat. Trebuie într-un fel sau altul să arăți o atitudine de autoritate pentru tine însuți.

Scuze dacă pe undeva sunt greșeli de exprimare sau de alt tip.
Sper că te-am ajutat. ^.^

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Frica este indusa de tine, nu de alti copii.
2. Probabil si mama ta are probleme de enxietate si de aceea i se face rau la caldura, ca-si induce frici
3. P_rietenii nu te pot folosii daca nu le permiti tu. Nu mai scoate jucarii electroinice afara si ei nu vor mai avea cum sa te folsoeasca.
Invata sa triesti ca un copil sanatos si normal, iesind afara zilnic si jucandu-te cu fetitele de seama ta sau mai mici.
Impuneti sa scapi de fricile pe care singura ti le induci, ca vei ajunge un adult cu probleme mari.
Las-o pe mami sa stea in casa si tu iesi afara si joaca-te! Soarele iti face bine si te relaxeaza.

| Freya1 a răspuns:

Problema la tine nu este plictiseala.Ci faptul ca ai 15 ani si nu iesi din casa nici 2, 3 ore pe zi.
Nu te obliga nimeni sa stai in cartier la tine,poti sa pleci in altul sau intr-o zona mai civilizata pentru a te plimba. Exista parcuri iar daca sunt departe cu atat mai bine, pana mergi pana acolo si vi inapoi ai facut un pic de miscare, ai respirat aer, ai mai vazut oameni.
Oameni de la tine din cartier (mai ales daca sunt de etnie) tocmai de asta se leaga, pentru ca vad ca esti antisociala, nu iesi din casa si le sti de frica.De ce e nevoie sa ii bagi in seama? Ignorai si iesi cand nu stau doldora toti claie peste gramada si in fond e dreptul tau sa iesi din casa.Curand iti vei face prieten sau vei merge la munca, va trebui sa socializezi si sa cunosti oameni iar tu daca stai doar inchisa in casa cand vei iesi vei fi victima sigura si paralele cu lumea.
Nu iti fie frica continu pentru siguranta ta pentru ca de ce te temi nu scapi.Nu te pune nimeni sa stai printre ei sau sa iesi noaptea pe strazi dar nici sa stai toata viata in casa pentru niste tigani sau oameni prost crescuti ce stau pe o bordura si mananca seminte.
In legatura cu prieteni fa-ti alti din alte zone, in legatura cu mama ta nu ai tu ce sa faci si mai bine nu te mai ascunde dupa fusta ei...

| Superior a răspuns:

Te-a intrebat cineva daca Dumnezeu exista? :O

Răspuns utilizator avertizat
| Mircea08 a răspuns:

Omul a creat autoturismul pentru ca sa circule pe sosele, dupa care a facut si un regulament de circulatie. Nerespectarea regulamentului duce la suferinta
Dumnezeu a creat omul ca sa traiasca, dupa care a facut si un regulament cu regulile de a trai. Nerespectarea regulamentului duce la suferinta.
"Regulamentul" care precizeaza EXACT felul in care trebuie sa traim este EVANGHELIA (noul testament ) singurul pe care IIsus si apostolii l-au propovaduit. Asa cum cineva nu poate aplica regulile de circulatie fara a le cunoaste foarte bine, tot asa nici regulile facute pentru a trai nu pot fi aplicate daca nu le cunosti. In Evanghelie se spune ca invatatura lui Iisus (singurul invatator) este calea buna. Invatatura diverselor religii este diferita intre ele si diferita de Evanghelie, asa ca singura solutie este - STUDIAZA EVANGHELIA pana ajungi sa o stii si sa o poti aplica. Acolo sunt solutii pentru absolut toate problemele.
O inveti o data si o ai cat traiesti

| Ax3LdeV a răspuns:

1 Fa ceva ce iti place du-te unde iti place
Eu merg merg duminica la Râul Someș si ascult cum curge si asta ma face sa ma simt bine.
2 Pentru mama ta... pot fi probleme de sanatate sau psihic
3 Iti recomand sa citesti cartea Abilitati de comunicare
Iti recomand sa le spui prietenilor tai sa faceti si alt ceva sau prin intermediul prietenilor tai s-a gasesti prieteni

| Fedaskyn a răspuns:

1. Ca sa nu te mai plictisesti trebuie sa-ti gasesti o activitate placuta, tu nu te mai uiti la animeuri (cred) din cauza ca nu mai gasesti niciunul interesant, daca este este cazul cred ca te pot ajuta, dar ca sa faci altceva trebuie (in mare parte) sa ai cu cine sa o faci, sa iesi pe-afara, dar este nasol sa iesi singura pentru ca esti fata si exista riscuri mai mari etc. Eu ti-as recomanda sa incerci sa desenezi uitandu-te pe geam in loc sa iesi afara (daca asta de deranjeaza) sau sa incerci sa evoluezi anumite domenii folosind Youtube-ul si google-ul adica sa inveti sa dansezi, sa desenezi anumite chestii pe care nu stii, sa inveti programare, sa-ti deschizi un cont de Youtube etc. exista o multime de chestii pe care le poti invata si face pe internet, incearca sa gasesti una dintre acestea SAU sa-ti gasesti un prieten/o prietena bun(a) cu care sa iesi pe-afara (de preferabil cu role sau bicicleta)

2.starea asta se poate reduce, dar pe mai multe etape:
a) ea sa isi accepte aceasta problema
b) sa fie constienta ca tu incerci sa-i inlaturi starea
c) (daca te iubeste si ii pasa mult de tine) sa fie constienta ca pe tine te afecteaza aceasta stare a ei
d) sa incerce sa iasa afara cand este cald si sa-si gaseasca o activitate care o tine concentrata pentru a uita de caldura
e) daca astea nu merg poti incerca sa consulti un psiholog

3.Cand iesi cu prietenii nu mai mergeti la tine acasa sau unde ai tu aparatura asta electronica si in schimb sa mergeti in parc undeva, iar daca ei vor sa mearga la tine pentru aparatura ta electronica le poti spune ca ori mergeti unde vrei tu ori pleci acasa (nu stiu cat va functiona, dar ce-ti pot spune cert este ca NIMENI nu are efectiv cum sa te faca sa faci ceva daca tu nu-ti doresti asta - ex.: Nimeni nu te poate obliga sa inveti caci tu daca nu vrei sa o faci, nu o faci, dar trebuie sa fii constienta ca tu nu inveti, dar asta are consecinte)

sper ca te-am ajutat

| Copila2016 explică (pentru Fedaskyn):

Mă uit la anime-ul One Piece ( ep 575 ) dar, mă plictisesc acțiuniile repetate ale lor de exemplu luptele, îmi place mai mult partea când se distrează pentru că eu nu prea am parte de asta în realitate. Mulțumesc pentru ajutorul oferit. Și am canal de YouTube cu 1940 abonați care nimeni nu prea mai vizionează videoclipurile mele și mai mult am hate la ele deoarece nu prea mă pricep la Gaming.

| Nonehhhjj a răspuns:

Mi-e mila de tine, se vede ca ești pus pe rău, in loc sa ajuți săracă fata încerci sa ii faci pe alții sa se simtă rau, păcat ca nu iti iese, am sa m-a rog pentru tine ca Dumnezeu sa iti deschidă mintea sad