| Boldea_Ady_1996 a întrebat:

Bună, TPU! Mama are o tensiune arteriala de 166 cu 110. Mie mi se pare extrem de mare și se simte destul de rău. Ea în general are tensiunea mai mare, dar nu chiar asa. Mie mi-e frica ca se poate ajunge la altceva și ma gândeam sa meargă la spital, dar ea refuza. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Tensiunea poate fi influențată de factori cum ar fi efortul, daca sta pe scaun când o iei, daca o iei la brațul stâng sau drept, daca a băut cafea sau a fumat înainte și chiar și de unele medicamente pe care le poate lua pentru alte tratamente. De obicei se ia la brațul stâng, după ce persoana a stat jos 5 minute (se ia tot stand jos), nu e voie sa se vorbească în acel timp și să nu fi consumat cafea sau tutun înainte. Dacă o iei de mai multe ori și în contexte diferite și e tot așa de mare, la următoarea vizită la medicul de familie spune-i, poate îți va recomanda niste pastile pe care poate i le poți amesteca printre celelalte pastile/vitamine (in cazul in care mai ia), le poți dizolva și amesteca într-un pahar cu suc etc. Dacă tot are tensiunea mare și după ce ia antihipertensive, e clar că e o boala și trebuie luate măsuri serioase, n-o sa se poată evita mersul la doctor. Poți încerca să vezi și ce o face sa nu vrea să meargă. Nu are încredere în doctori? Poate să meargă la un cabinet particular. Nu îi place să ia pastile, nu are încredere în aparate, etc, daca găsești cauza va fi mai ușor să rezolvi problema.

12 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Trebuie sa ia medicamente sa ii scada. Daca merge la medicul de familie ii poate da chiar el unul, dar daca persista aceasta problema sa mearga la un cardiolog, nu e bine sa stea cu tensiune mare. Totusi ceva a provocat asta, ori e stresata ori e suparata, ori a luat ceva care i-a declansat vezi care e motivul si ajut-o.

| Bondarel99 a răspuns:

Aaa si foarte important. Un leac foarte la indemana. Ceaiul de paducel e foarte bun, scade tensiunea. Mergi la magazin si cumpara, apoi fa-i dimineata sau seara (cel mai bine seara) cate un ceai si vezi daca ii mai scade.

| minrest a răspuns (pentru Bondarel99):

OK, si care e cauza hipertensiunii in cazul ei? O boala de inima, o infectie ascunsa; poate joaca un rol obezitatea, oboseala cronica, probleme hepatice, renale? Banuiesc ca nu putem sa aflam facand un ceai de paducel, si daca scade tensiunea problema ramane.

| Bondarel99 a răspuns (pentru minrest):

Si vrei sa o ia pe sus sa o duca la spital? Sa vada cum reactioneaza. Eu incepusem sa am tensiune mare si imi era foarte rau din cauza asta (eram intr-o perioada stresanta), am mers la medicul de familie, mi-a zis sa iau o pastila (nu dau nume ca nu fac recomandari de medicamente) si dupa ce am luat o singura data pastila nu am mai avut probleme cu tensiunea chiar daca inca am mai avut perioade stresante si a trecut mai bine de un an de atunci. Mama mea are probleme cu tensiunea de multi ani, de cand si-a luat un serviciu foarte stresant, cand nu se duce la serviciu se simte mai bine.
Tensiunea nu creste asa fara motiv, pot fi si probleme de care ai mentionat tu dar nu inseamna ca gata are probleme cu rinichii.
Si da, oboseala intra la ce am spus eu in primul raspuns.

| minrest a răspuns (pentru Bondarel99):

De regula sunt probleme serioase; nu generaliza pornind de la cazul tau; in functie de ce boala ai se da medicatia.

| Bondarel99 a răspuns:

Spune-i mamei tale ca nu trebuie neaparat sa mearga la spital sa stea la coada si dupa fusta vreunei doctorite. Cauti un cabinet privat, faci programare, platesti consultatia 200 lei si aia e, se ocupa ca lumea de ea si ii da tratamentul potrivit, totul curat, civilizat. Nu trebuie sa stea la cheremul vreunui doctor fitos de prin spitalele de stat.
Daca esti din Bucuresti iti recomand un doctor foarte bun.

Deci fa ceva, chiar daca acum nu vrea, nu poti sa o lasi asa la nesfarsit, din pacate AVC si infarctul sunt principalele cauze ale mortalitatii in lume. Daca tensiunea i-a ajuns pe la 18-19 sau ii va ajunge, nu o lasa sa stea asa.

| anonimg a răspuns:

Poate că îi este mai ușor să vină ambulanța acasă.
Sau poate o ajuta un medicament de la farmacie.

Nu mă îndoiesc că există oameni care nu doar că se complac în suferință, dar chiar le place suferința. S-au obișnuit cu ea și nu știu să trăiască altfel.
Tensiunea arterială poate fi ținută sub control. Stresul, îngrijorările, sunt lipsa de încredere în Dumnezeu.

| minrest a răspuns:

Trebuie sa mearga la medic, nu la spital; merge la medicul de familie, iar acesta ii da trimiteri la specialisti si investigatii.

| Donsavas a răspuns:

Chemi salvarea si ii fac ei un ekg sa i vada tensiunea.
Apoi, discuta ea cu ei sau chemați un doctor(specifici la telefon la 112) ca doriti sa va dea reteta acasa ori își suna medicul de familie.

| shrink a răspuns:

Fa tot ce poti sa o duci la medic, o sa primeasca doar niste banale pastile pe care trebuie sa le ia conform prescriptiei, nimic altceva. in schimb daca nu se trateaza exista probabilitatea mare sa faca un AVC ceea ce in majoritatea cazurilor este fatal din pacate. iti spun asta din propria experienta cu mama mea, intr-o situati identica si a murit subit in urma unui AVC. sanatate multa!

| AlexandruSEV a răspuns:

La medic, dar daca se poate a se evita medicamentele de scadere a tensiunii ar fi bine, deoarece trebuie luate toata viata.

| maddiecris22 a răspuns:

Încearcă să o convingi sa meargă! Până nu se agravează situația si da in alte complicatii!