| Ochialbastri99999999 a întrebat:

Mama mea are dementa alzheimer și de o săptămână a început sa tipe, sa plângă, în special noaptea. Dacă stai lângă ea în camera non stop e bine. Marți sunt programata la psihiatru pentru rețetă mamei. Sper sa își revină după medicamente. Cine a avut în familie caz ca al meu? Își mai revine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlinMrs a răspuns:

Salutare! Imi pare rau sau aud despre cazul dumneavoastra. Cand vorbim despre dementa in general, din pacate aceasta conditie e progresiva si in timp conditia mamei dumneavoastra se va degrada fara un tratament corespunzator. In cazul dementei alzheimer caracteristicile majore sunt afectarea memoriei de scurta durata, acele tremuraturi specifice ale extremitatilor, alterarea posturii, accentuarea starii de oboseala si somnolenta.
Ca si tratament sunt anumite medicamente ce pot diminua simptomele insa nu se poate vindeca.Pe langa medicatie puteti ajuta foarte mult prin suportul dumneavoastra sau a persoanelor familiare, prin a asigura o stare de comfort si siguranta. Mediul in care se afla are un loc important de asemenea si lucrurile in general cu care este familiara.

| darrio2007 a răspuns (pentru AlinMrs):

Ai dreptate doar pe jumatate. In privinta lucrurilor familiare tatalui meu, deja nu le mai baga in seama. Ma refer la milieuri, cum erau altadata. Daca nu se sterge cu ele undeva, le arunca de la balcon.

| RAY a răspuns (pentru darrio2007):

Nu exista un ajutor de la stat, o asistenta cv, in Germania sunt, tu nu te poti descurca cu toate, e greu, iti dai seama ca sufera cand iti mai revine.

| darrio2007 a răspuns (pentru RAY):

Poti explica mai clar?

| AlinMrs a răspuns (pentru darrio2007):

Dupa cum am spus sunt sute de forme de dementa( ca si experienta am lucrat ca si asistent medical 8 ani intr-un azil cu persoane ce sufera de dementa) le-am vazut pe toate..si cum se manifesta. Eu am enumerat cateva lucruri specifice formei de Alzheimer.l, probabil tatal tau sufera de dementa vasculara sau alta forma cu manifestari diferite. Orcum, e greu sa vezi pe cineva drag ca trece prin asa ceva. Cu toate ca nu isi pot aduce aminte anumite lucruri, nu vor uita nici o data cum i-ai facut sa se simta. Astfel e important sa ii ajutam unde e cazul cu nevoile personale si sa le pastram demnitatea si comfortul. Sunt multe lucruri de discutat pe subiectul asta.

| darrio2007 a răspuns (pentru AlinMrs):

Intr-adevar, sunt multe de discutat. Problema lui este ca asemenea manifestari a avut cam toata viata numai ca acum s-au acutizat. Ma refer la faptul ca vrea la parinti, care nu mai traiesc de multi ani dar nu isi aminteste de maica-mea, care este decedata de 20 de ani. Isi face nevoile pe unde apuca prin camera, mai ales dupa masa cu televizorul.
Si multe altele.

| RAY a răspuns (pentru darrio2007):

Ma refeream la tatal dvs de ce nu are macar ziua o asistenta care sa aiba grija de el?

| darrio2007 a răspuns (pentru RAY):

Stii cat costa? Eu stiu. De-aia nu are. Oricum, am inaintat dosarul pentru camin de batrani.

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie cu tatal meu. Are 88 de ani. Vorbeste de obicei cu televizorul. Ii dau cate patru pastile dimineata si seara. Aceasta boala nu este tratabila, medicamentele doar stagneaza inaintarea bolii dar cu sanse slabe. De vindecare nici nu se pune problema. El nu mai stie ce inseamna toaleta. Desi il tin la pampers, cand nu suntem acasa, si-l da jos si face prin casa. Mai vb in privat daca vrei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este foarte dificil să mai revină. Va avea nevoie se supraveghere continuă.

| sabin89 a răspuns:

Eşti sigură că are demenţă? Eu ştiam că doar la persoane în vârstă, peste 70, apare boala asta. Nu cred că mama ta are vârsta asta.

| Ochialbastri99999999 explică (pentru sabin89):

Mama are 86 ani ș a fost diagnosticata cu dementa

| zilog a răspuns:

Teoretic este o boală care nu se mai repară eu am lucrat cu chimiși in laboratoare. eu le făceam aparatura de laborator sau service-ul
Dar am auzit de tratamente scumpe de 2 milioane de euro care opresc boala pe loc.

| nukeyly a răspuns:

Își m-ai revine? > nu, cu tehnologia actuala, ce-o avem la liber pe planeta asta.
Alzheimer si Parkinson's te termina incet si sigur,

cancerul la fel, da la asta este tratament daca bati la usa potrivita-clinici private(ex Mexic) nevazute bine de industria farmaceutica-mai este si tehnologia cu unde radio din anii 50 ascunsa sub pres.

Aluminiu si teflonul din vase sigur au ceva de spus aici, noroc ca tot ce se vinde in magazine e aluminiu teflonat; oale, tigai pentru oi.
Vrei o viata scurta, atunci ocoleste:
fonta, yena, lutuL, inoxuL adevarat, FALK coulinaire.

| Tipaaiatampita a răspuns:

Nu își mai revine de la dementa, dar de la stările ce le are ea acum se poate dar sa ia tratamentul zi de zi.