| anonim_4396 a întrebat:

Dacă intr o familie, mama și a pierdut partial gustul și mirosul, iar după 3 zile și copilul, dar după doua zile după copil, mamei ii revine și gustul și mirosul, iar tatăl de abia după 4 zile după copil parca simte gustul și mirosul diferit, iar copilul deja își mai revine, e coronavirus? Adică alte simptome nu mai exista, doar aceasta pierdere a gustului și a mirosului.
(Spre exemplu: luni mama respectiva observa pierderea parțiala a gustului și mirosului, joi observa și copilul asta, duminica mama respectiva ii revine gustul și mirosul, dar săptămâna care urmează marți observa și tatăl acela tot acele simptome iar copilul marți parca simte ca simte gustul mai bine ) E coronavirus? Dacă da... in cât timp dispare. ținând cont ca acestea sunt simptome ușoare?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
15 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ca o curiozitate: tu ești mama, copilul sau tata?

| Inutarh a răspuns (pentru sierra1):

Nu

| sierra1 a răspuns (pentru Inutarh):

Aha, deci intrebi pentru un prieten!

| Inutarh a răspuns (pentru sierra1):

Da

| sierra1 a răspuns (pentru Inutarh):

Ahaaaa

| GabiDumitrescu a răspuns:

Or fi ele usoare, dar multi se pling ca au miros/gust imperfecte si dupa 6 luni sau mai mult.

| Catrice a răspuns:

Covid clar, stați în casa in următoarea lună.

| Inutarh a răspuns (pentru Catrice):

De ce in următoarea luna? Dacă mama aceea și-a revenit și copilul începe sa simtă mi bine, tatăl nu prea

| Catrice a răspuns (pentru Inutarh):

N-ai auzit de aia de racesc iar stand între membrii familiei bolnavi?

| Inutarh a răspuns (pentru Catrice):

Ba da, logic, doar ca voiam sa știu dacă e o șansa de covid

| Felys a răspuns:

E foarte posibil ca intreaga familie sa aiba acest virus dar simptomele difere de la persoana la persoana si din cate am inteles dupa 2 saptamani de la imbolnavire se negativeaza, nu mai pot da virusul si altora.Totusi pentru siguranta trebuie sa isi faca analizele. Oricum bafta lor ca nu au avut simptome urate ca altii

| Inutarh a răspuns (pentru Felys):

Mulțumesc

| FabricantDeGunoi a răspuns:

Dar mama si-a pierdut copilul sau mirosul?

| Inutarh a răspuns (pentru FabricantDeGunoi):

What?laughing)) mirosul, n ai înțeles laughing

| Tipaaiatampita a răspuns:

E posibil sa fie și altceva, dar sa meargă sa facă testul covid, dacă sunt pozitivi izolare 2 săptămâni iar dacă sunt negativi sa afle de ce nu au avut gust și miros.Numai bine!