| DanDannn a întrebat:

Mamei mele i s-a umflat genunchiul stang, si o doare tot piciorul stang de la sold. De 3 saptamani tot are durerule astea. La medic nu are cum sa mearga deoarece nu are asigurare si costa foarte mult, fara sa dispunem de banii necesari. Ea are 56 de ani. De la ce este durerea? ( nu are cum sa fie apendicita deoarece nu are stari de voma etc). Cat ar costa medicamentele, si care sunt acestea? Mentionez ca a fost foarte solicitata in ultimele 3 saptamani ( a facut multa miscare )
Craciun fericit ^_^!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| diamar a răspuns:

Buna,
Ia din piata varza si striveste cu un facalet sau o sticla mai multe foi si le aplica mama pe zona dureroasa si inflamata de la genunchi si apoi leaga cu un bandaj. Trebuie sa tina foile si peste noapte si sa le schimbati de 2-3 ori pe zi.Mai exista un unguent care nu este scump, Osteocicatrat parca, se poate da chiar daca este de uz veterinar. Daca nu cedeaza mai da un semn pe aici! Oricum mai devreme sau mai tarziu, trebuie mers la medic. Daca doare soldul poate fi vorba de o coxartroza si are nevoie si de tratament medicamentos

3 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Daca merge la serviciu de urgenta nu plateste nimic si poate sa-i faca radiografie fata si profil la ambii genunchi si apoi se va stabili un diagnostic. Pina atunci, poate folosi antiinflamatoare cu protectie gastrica(Aflamil, este mai putin nociv pentru stomac) si evitarea injectarilor repetate cu corticoizi.

| 000Diddy000 a răspuns:

Isi poate lua de la farmacie(a folosit si bunica mea) gheara dracului sau puterea ursului eu zic sa incerci una din ele nu costa mai mult de 15 lei si sa se dea de minim 2 ori pe zi

| Ferry112 a răspuns:

In caz ca a cazut sau ceva de genu poate fi de la ligament! eu am o problema asemanatoare nu e nimic grav cu timpu o sa treaca si o sa ramana un reumatism! Funda?