| anonim_4396 a întrebat:

Mamici, am o intrebare. V-am spus si in intrebarea anterioara ca sunt insarcinata. Noaptea trecuta m-a sculat din somn o stare de rau foarte puternica, simteam ca vreau sa vomit, dar nu iesea nimic. Noroc mare ca sotul meu nu s-a speriat si statea langa mine ca in caz de am nevoie de ajutor, sa ma ajute (mi-e mila de el ca el are de munca mult in fiecare zi si a trebuit sa se trezeasca pentru mine). Ce poate fi? S-a mai intamplat cuiva in sarcina la fel? Mie imi era rau de credeam ca nu se mai termina. Si doar nu mancasem nimic inainte sa dorm, iar toata ziua nu intra nimic altceva in mine decat niste fructe, paine si lapte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E absolut normal, sunt greturi de sarcina. Nu te speria, am avut si eu episoade din astea, nu foarte multe, cred ca vreo 12-14 in toata sarcina. Eu ma dadeam jos usurel din pat (sa nu imi trezesc sotul, ca e inutil), mergeam in alta camera si deschideam geamul. Apoi respiram usurel, inspirand pe nas si expirand pe gura, nu mai frecvente de 10 ori pe minut. In maxim jumatate de ora imi trecea. De cateva ori am varsat in cursul crizelor astea. Si sa stii ca sunt mult mai rele cand nu mananci si mult ameliorate atunci cand reusesti sa mananci.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult pentru raspuns. Credeam ca poate e ceva de la ficat ca ma mai doare uneori, dar nu prea voiam sa cred.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Ficatul nu doare, deci probabil durerea e din alta parte (colecist sau pur si simplu distensia abdominala din sarcina). Nu te stresa, in sarcina poti avea greturi teribile, dar trec.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Multumesc foarte mult pentru raspuns. Sa aveti sanatate.