| 1Hekate1 a întrebat:

Buna TPU
Meniul meu suna cam asabig grinimineata un iaur cu 0 grasimi si cu niate tarate in el (asta trebuie sa iau ca am pb cu digestia) 2 cani de ceai si 2 felii de paine.una cu gem si alta depinee(salam sau icre.)(in ultimul timp mananc cam jumate din fiecare felie), La pranz o ciorba si.ori piure cu carne de pui, cartofi la cupotor cu carne ..etc..mananc cam jumate din farfurie, Mai mananc niste fulgi de la Sanovita(nu stiu cum se numesc), un suc de portocale si 1-2 mere iar seara o felie de icre si putina branza(mananc pe la 18:00)si painea e din aceea integrala, nu alba.Sunt fata si am 14 ani.Mananc prea mult? Fundaa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Nu conteaza "cantitatea",ci daca ii aduci organismului aportul de fibre,vitamine minerale,lipide,glucide,carbohidrati, lichide pentru a functiona normal.
Acum, depinde si de ce tii acest "regim:pentru a mai slabi, din cauze medicale.
S-o luam pe rand:
-ar fi bine sa eviti acele produse din comert, care spun ca au 0% grasime.Sunt inchegate cu fel de fel de prosii, sunt imbuibate cu E-uri.Eu cumpar, lapte de la piata si dupa ce il fierb, a doua zi iau caimacul(grasimea).Din el fac si iaurt(este mult mai sanatos sa consumi iaurt decat lapte).
-painea alba si mai ales din comert, ar trebui evitata pe cat posibil.Eu fac paine din faina integrala cu tarate(in care pun seminte de susan,in si seminte de floarea soarelui).
-ar trebui evitat,sa folosesti carne impreuna cu fainoase(cartoful intra in acesta categorie,chiar daca este leguma). Foloseste si pastai,mazare,varza,ardei,dovlecel,morcov, telina radacina, ori ca fel de mancare ori ca salate, langa mancarica.
-adauga la felurile de mancare si pestele:ori copt la cuptor, ori la gratar.Carnea de pui curcan, fara grasime, pielite:gratar, la cuptor, fiert.
-trebuie sa mananci 5 mese pe zi: 3 principale(mic dejun, pranz, cina) si 2 suplimente,intre mesele principale.-combina in asa fel produsele,incat sa ai mereu proteine(carne,ficat,ou,peste,fructe cu coaja lemnoasa,branza,iaurt),glucide(fructe si legume,stafide,fasole,mazare,rosii preparate),lipide(ulei floarea soarelui,de masline,conserva hering sau macrou in ulei,masline),sa bei ceaiuri,sucuri de fructe proaspete,bors de putina si mai ales APA,fibre(pentru buna digestie:de tarate, porumb, orz, ovaz), ca sa asiguri caloriile necesare organismului.

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu manci mult, dar nici prea sanatos. Prea multe icre (sunt macar preparate acasa?) si cartofi in fiecare zi?
Icrele sunt 70% ulei, iar cartofii sunt un aliment ieftin, dar saracacios.
Si normal ca ai probleme cu digestia, ca manci foarte putine fibre (poate ceva in ciorba, si in painea integrala este de asemenea foarte putin).
Trebuie sa introduci in alimentatie (mai multe) legume si zarzavaturi, fierte, coapte, murate sau crude, contin fibre, vitamine, minerale pe care nu le poti asigura doar cu dieta ta.

| pietrean a răspuns:

Revin cu un sfat, in ceea ce priveste CEAIUL VERDE.Acesta accelereaza metabolismul.Atentie ca are cofeina si nu prea ar fi recomandat la varsta ta. Poate o cana dimineata, dar dupa ce iei micul dejun, ar fi bun si nu consumat pe o perioada lunga.Se face infuzie: peste o lingurita de ceai verde vrac(adica nu cel la pliculete, ci doar frunze), pe care il gasesti la farmacii, pui 200 gr apa aproape clocotita, lasi 4-5 minute la infuzat, strecori, pui putina lamaie(isi face efectul mai bine impreuna cu vitamina C) si il bei incet, cu inghitituri mici. Fara zahar, poate putina miere.
Cate kilograme ai si ce inaltime? Poate nici nu ai nevoie sa slabesti.

| 1Hekate1 explică (pentru pietrean):

Am 168cm si 56 kg.Nu am neaparat multe kg dar am burtiica destul de mare si ma enerveaza.Mersii multhappy

| pietrean a răspuns (pentru 1Hekate1):

Adevarat,nu ai prea multe kilograme in plus. Poate 4-5 kg, pe care poti sa le dai foarte usor "jos", mai ales colaceii.Si ceva miscare fizica,abdomene, ar fi recomandate, pe langa alimentatia corecta si care sa-ti fie de acum incolo, un mod de a trai si a te dezvolta frumos.
Cauta pe GOOGLE, alimente care ard grasimea.

| Kalla a răspuns:

Nu manca icre sau mezeluri ca ingrasa! Icrele care se pun pe paine sunt facute cu ulei si maioneza.Nu e deloc bun pentru a slabi.Iar mezelurile ca salamul la fel. Elimina si branza daca e grasa.Bea ceai verde ca te ajuta la slabit si mananca multe cereale integrale, fructe si legume proaspete si doar trei mese pe zi.
Nu uita sa faci si sport daca nu vrei sa ai un corp urat dupa ce slabesti.

| 1Hekate1 explică (pentru Kalla):

Mananc branza feta...Mersi de raspuns, scuze ca nu ti am dat funda dar a fost mai rapid raspunsul lui pietrean.

| Andrutsa06 a răspuns:

Mie mi se pare ca da, mananci putin cam mult. dimineata incearca sa mananci ori iaurt cu tarate, ori o cana de ceai si feliile de paine cum ai zis tu ca le mananci. la pranz e bun meniul, dar incearca sa diversifici; dupa amiaza 1-2 mere sau 1-2 fructe(depinde cat de mari sunt fructele si de asemenea incearca sa le diversifici) iar seara eu cred ca e ok.