| andreeaioana1515 a întrebat:

Buna TPU!
Mereu m-am întrebat...de ce nu avem voie sa ne vaccinăm (orice vaccin) daca suntem răciți?
Cum poate influenta o răceala serul vaccinului? Știe cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Medicul tau de familie sigur stie, intreaba l, aici din păcate nu sunt medici si orice parere ne autorizata nu este bună.

| doctorandus a răspuns:

Raspunsul cel mai simplu este ca un vaccin se face inainte de a lua virusul, daca-l faci dupa ce te infectezi nu mai are rost.

| Brizbriz a răspuns:

Nu am auzit de asta
evident ca un vaccin antigripal cand ai gripa e facut absolut degeaba, pentru ca, cand iti trece gripa, capeti imunitate antigripala
insa de alte vaccinuri nu am auzit sa nu fie voie

tu unde ai auzit?

| Nirvanaaa a răspuns:

Procesul e mai complex, dar iti voi explica simplu și pe scurt ca sa înțelegi.
Tu când "răcești", organismul tău ia contact cu agentul patogen.
Ei bine când te vaccinezi se administrează o doza din respectivul agent patogen ca sa se declanșeze răspuns imun și sa faci practic anticorpi specifici care sa lupte împotriva lui.
Daca tu esti racit organismul deja ia contact cu patogenul, nu mai e nevoie sa mărești și tu cantitatea administrând vaccinul care are și ala agentul patogen respectiv. Apar reacții adverse. De aia nu se face în același timp cu răceala, trebuie sa fii sănătos.