| Alin4320 a întrebat:

Stie cineva, cistita(răceală)
Poate influența testule de sarcină fals pozitiv?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul CORECT la intrebarea ta este un categoric NU.
Cu ajutorul testul de sarcina se determina/se stabileste existenta sau lipsa hormonului de sarcina hCG in urina sau in sangele supus testarii. Hormonul de sarcina hCG este produs numai de catre o sarcina care este fixata/implantata in endometru ca urmare a procesului de nidatie/implantare.
Daca exista sarcina in acel caz intotdeauna va exista si hormonul hCG indiferent de starea de sanatate a femeii sau a aparatului sau urogenital. Atat teoretic cat si practic, se apreciaza ca este IMPOSIBIL in proportie de peste 95% ca rezultatul obtinut sa fie... FALS POZITIV. Cel mai sigur si precis test de sarcina este testul beta-hCG (cantitativ), care este efectuat in laboratorul de analize medicale pe o proba de sange. Multa sanatate!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aline, teste de sarcina NU sunt influentate de raceala, ploaie, vant sau ninsoare, ele arata doar ce "spun" hormonii fetei, daca sunt modificari in corpul ei si este sa nu gravida.

Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.
Orice test facut inainte de 21 de zile este eronat si inutil.

| Alin4320 explică (pentru Violleta2022):

Ok, dar de exp dacă am facut azi si maine fac testul înseamnă ca testul este eronat?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alin4320):

Bineinteles ca este eronat si inutil!
Un testd e sarcians e face dupa 21 de zile de la partida de sex, nu inainte, ca nu iese nimic si arunci banii pe testul ala.
Corpul femeii are nevoied e 21 de zile sa trimita informatia la toate organele ca un anumit hormom sa iasa la test sis a informeze ca-i sarcina.
NU exista pe lumea asta test de sarcina instantaneu sau dupa 1 zi pe alta.
Exista un test de sarcina special, unde mergi la un laborator de analize medicale si-ti ia sange, acela se face DUPA 14 zile!

| Alin4320 explică (pentru Violleta2022):

Am facut in fiecare saptamana de unde sa stiu si banuiesc ca in data de 28 martie a rămas putin in ea
Si de atunci a trecut o luna.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alin4320):

Am spus DUPA ULTIMA partida sexuala.
Daca ai facut sex ieri, atunci peste 21 de zile faci testul!

| Alin4320 explică (pentru Violleta2022):

Deci testul pe care l-am facut poate fii fals pozitiv?

| Alin4320 explică (pentru Violleta2022):

Da mulțumesc am fost la control si se pare ca nu o mintit testul
Si se pare ca testul il faci dupa 2 saptamani de la actul sexual cand se instalează sarcina.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alin4320):

Am mai explicat, testul pe care l-a facut fata este total eronat si inutil, fiindca se face dupa 21 de zile, ca sa arate realitatea!

| Floridori a răspuns:

Nici cistita nu e raceala (este o inflamatie cauzata de bacterii) si nici testul de sarcina nu poate fi influentat de aceste bacterii.
Testul de sarcina detecteaza si masoara (in cazul testelor care indica si durata sarcinii) hormonul HCG din urina si doar acest hormon, indiferent de bacteriile prezente in aceasta.
Numai bine!