| anonim_4396 a întrebat:

Mi-au ramas puncte rosii de la cosuri si numai scap de ele. Le am de o luna aproape. Ce sa folosesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Avatar001 a răspuns:

Spala-te cu sapun pe maini, inainte de a atinge fata! Nu folosi sapun obisnuit, ci, crema de ras, sau sapun de ras(daca mai exista)! In fiecare seara, fa-ti gomaj cu tarate de grau(umezeste fata, aplica, cu mana, taratele pe fata si freaca, usor, timp de 3-4 minute), dupa care, te vei limpezi cu apa calduta! Dupa tamponarea fetei cu prosop curat(sau de unica folosinta), aplica pe ten, zeama de lamaie(atentie, ustura!)! Dimineata, poti clati fata, tot cu apa calduta. Nu stoarce cosurile!Evita alimentele excitante,bauturile carbogazoase si tutunul! Fiul meu, a scapat dupa trei saptamani, dar, a continuat cu tratamentul(1-2 ori pe saptamana)si igiena.Spargele mai intai , apoi date cu spirt si apoi date cu miere pe fata , o sa iti treca lasa mierea cam 10 minute Iti doresc succes!
Funda ?

4 răspunsuri:
| jadir a răspuns:

Buna,in primul rand evita sa te speli pe fata cu apa calda si foloseste sapun pentru bebelusi.Sapunul pentru bebelusi este indicat pentru ca nu contine tot fele de chimicale(atentie sa nu fie contrafacut, cumperi de la firme de specialitate) te poti limpezi pe fata cu ceai de musetel dupa ce s-a racit si poti folosi un unguent cu kanamicina sau o crema de galbenele.Insa cosurile pot aparea si in cazu unor infectii dar si din cauza parazitilor. Daca folosesti metoda pe care ti-am dato iar rezultatele nu apar timp de o luna de zile este indicat sa mergi la un medic de specialitate.

| lazio9 a răspuns:

Spala-te cu galbenus de ou si apa calduta foloseste-l pe post de spuma sau sapun spala-te pana scartaie fata, vorbim dupa 3-4-5 zile, succes.pa pa

| biancaalexe a răspuns:

Pff acele puncte rosii sunt semne de la cosurile anterioare.Ai putea merge la dermatolog si iti da el sfaturi sigure. Exista creme pentru disparitia semnelor lasate de acnee si sunt tot cu extracte naturale, cu actiune mai rapida-cateva saptamani pana la cateva luni, dar acestea se fac dupa un tratament de peeling.Iti recomand sa incepeti de acum tratamentul de refacere a pielii, pentru ca pe masura ce trec anii semnele de la acnee se accentueaza si va fi mai greu de reparat tenul.Succeswinkingbig grin.

| Liviucu a răspuns:

Mergi la un consult dermatologic. Ideal ar fi sa iti exfolieze fata si sa iti faca un pilling. Merita!