| dorjedeu900 a întrebat:

nu de mult timp am limba albicioasa de la baza unpic dar pana la varf mai putin vad se inmulteste din ce in ce mai tare si am si niste bube la baza, ce remedi naturiste aveti pana nu se extinde si se incarca mai tare,am incercat cu o lingura,cu ulei de floarea soarelui, cam putin efectul.

Astept raspuns!

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NameInUse a răspuns:

Incearca sa folosesti mai des apa de gura. Si da-te cu periuta pe limba, sa se duca mai repede. La mine ajuta

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Limba albicioasa indica problema la stomac, de digestie. Ti-ai "stricat" stomacul cu ceva mancare.
Este recomandat sa faci o pauza de o zi, sa nu mananci nimic doar sa bei ceai de musetel (fara zahar! ) si eventual un mar, iar seara poti manca si o felie de paine prajita.
A doua zi poti manca orez fiert amestecat cu morcovi (razuliti sau taiate marunt) caliti. Poti manca o supa de legume cu o felie de paine uscata cel putin o zi, iar seara niste biscuiti simplii sau sarati.
A treia zi poti incepe sa mananci mai "normal", usor dietetic, reluand incet alimentatia normala.

| dannyel86 a răspuns:

E recomandat sa apelezi la un specialist.
Poate fi o boala cu transmitere sexuala (candidoza bucala) sau o alta afectiune care necesita tratament.
Mergi la doctor, ca sa stii ce ai de facut!winking