| Preotul500 a întrebat:

Am o întrebare. De ceva vreme am limba albicioasa ( nici chiar foarte tare dar nu se duce cu periuță ) cu niste bubițe mici si roșii pe baza ei, iar pe lângă ea niste bube mai mari sa zic. Si ma sperie foarte tare sa nu am ceva grav. sad Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Limba albicioasa, dupa cum imi amintesc de la un medic batran, este de la stomac/problema de digestie.
Daca faci o dieta drastica sa se curete stomacul, atunci isi revine si culoarea in cateva zile. O zi nu mananci NIMIC, bei doar ceai de musetel (fara indulcire), a doua zi poti manca mere razuliti, paine prajita si ceai. A treia zi legume bine fierte, carne de pui fiert etc, toate in cantitati mici.
Treptat iti reiei alimentatia obisnuita, in circa o saptamana.

2 răspunsuri:
| n1445 a răspuns:

Poate fi vorba despre o ciuperca

| Friday13 a răspuns:

Pai cred ca e o mica infectie sau ceva, du-te la doctorul de familie si daca e ce cred eu ca este ca am avut, o sa iti dea 2-3 medicamente, unul sa faci gargara si altul sa il tii pe limba doar, a trecut mult timp, dar cel mai bine du-te la doctor sa iti dea medicamentele.