| Simo160000 a întrebat:

Buna TPU! Nu inteleg ceva si vreau sa imi explicati daca puteti. Eu astazi am fost la ginecolog, el a spus ca totul e foarte bine (am avut infecție urinara)dar faza e ca daca doctorul a zis ca totul e foarte bine de ce inca am uneori unsturime si disconfort? Poate fi si de la stres sau cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Usturimea o poti avea si de la o rana pe colul uterin nu este din cauza stresului asta de unde ai scos o? Mergi la alt ginecolog care iti va face ecografie vaginala si va depista pe loc cauza.

| Violleta2022 a răspuns:

Stresul nu provoaca arsuri la urinat si nici disconfort, doar infectiile urinare sau cele ginecologice.

Daca tu ai fost azi la ginecolog, de unde a ghicit medicul ca ai tu ai avut doar o infectie urinara, fara sa-ti faca nici un test sau analiza ginecologica?

Fara un test citologic, nu avea cum sa-ti spun ce ai sau nu din punct de vedere ginecologic.

| relian a răspuns:

Inseamna ca infectia nu a trecut.Mergi si fa un test de urina, daca este ca ai infectie, atunci spune-i pompierului sa iti trimita o proba de urina la laborator, sa spuna aia exact ce bacterie este, ca apoi sai administrezi un antibiotic specific pentru acea bacterie.

De regula cand ai infectie urinara, ataca o bacterie mai comuna, cam asa se intampla in majoritatea cazurilor.
Dar sunt cazuri cand poate ataca si o alta bacterie, caz in care, acel antibiot luat fara analize sa nu rezolve mare lucru, asa ca infectia persista.

Asa ar fi normal sa se procedeze in cazul tau. Daca doctorul nu vrea, te duci tu la un laborator de analize, le spui ca vrei sa faci un test de urina sau ei sa se uite si sa iti spuna exact ce bacterie ai.

| sammie a răspuns:

Tu crezi ca ginecolog-ul ala isi da seama ca tu ai usturime? Vorbeste cu el.

| Smmo a răspuns:

I-ai spus ca mai simti asta?
Nu as zice ca e de la stress, mai degraba nu ti-a trecut infectia sau ai stat pe rece sau te-ai reinfectat cumva.

Nu te aseza pe wc nicaieri, eventual nici la tine daca poti, dezinfecteaza mai des colacul, schimba lenjeria mai des, spal-o la temperatura mai mare sau bag-o in clor daca nu prea faci asta, foloseste mai mult lenjerie din bumbac decat sintetica.

Daca cumva folosesti multe zile pe luna tampoane, incearca variante cu mai putin plastic (absorbante din bumbac, vata, hartie igienica in loc de daily).

Cand mai ai probleme din astea, sa bei cateva ceaiuri pe zi potrivite cu afectiunea ta (nu seara, ca sa nu te scoli noaptea sa te duci la wc) si sa te speli extern cu ceai de musetel, bicarbonat sau cu sapun din asta: https://www.notino.ro/......a/p-96043/

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Tot pe ginocolog trebuie sa-l intrebi si sa-i spui tot ce mai ai ca sa se ocupe si de probleme astea.