| bianca898 a întrebat:

Bună. În general am fog brain cred ca se numește, inclusiv când învăț. Să dau un exemplu mai concret. Acum învăț o lecție pentru mâine, o iau pe părți și citesc prima parte de multe ori după o spun după trec mai departe și tot așa fac până termin lecția. Problema e ca după dacă mă întrebi din lecție cam despre ce e vorba deja am uitat și nu îmi aduc aminte nimic. Și repet nu se aplică doar când învăț, așa sunt în viață de zi cu zi, în conversații am fog brain și nu știu ce să zic, dacă sunt întrebată după terminarea conversației despre ce s-a vorbit nu îmi pot aduce aminte să explic ce s-a discutat. Sau la filme și seriale este fix aceeași chestie. Sincer, nu cred ca e normală chestia asta, însă probabil ca așa e mintea mea. Voi ce părere aveți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se numeste "ceata pe creier" in romaneste.
Poti scapa de "ceata de pe creier" simplu: renuntand la dulciuri, sucuri si tot ce este dulce, iar in 3 saptamani pana scapi de dependenta de dulce, ti se va limpezi mintea si vei putea vedea cat de minunat este sa asimilezi cu usurinta tot ce citesti, fiindca iti creste puterea de concentrare si memorare.

| Hyperion7 a răspuns:

Se numește învățat mecanic, e evident că uiți, pentru că creierul nu a avut timp sa facă legături neuronale.
Daca ai înțelege ce înveți și ai învăța logic, rata de eșec scade la sub 10%, spre deosebire de tocit care are o marja de eșec de 80%-90%.

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns:

Dacă vrei să vrei o metodă eficientă de a memora și reține o lecție, încearcă așa
-Citește o frază și repet-o in minte până ai înțeles-o., apoi scrie-o de mână în caiet.

| Thunder2395 a răspuns:

Dacă nu înțelegi logic ceea ce vrei sau ți se cere să înveți, desigur că uiți, ar trebui să te întrebi dacă merită să înveți acele lucruri sau dacă îți plac, poți să te duci la un psiholog să te sfătuiască. După părerea mea daca în viață nu faci ceva natural nu are logică și nu-ți încântă sufletul încât să nu uiți, gen ascultatul păsărilor care îți mângâie sufletul, ce logică e aici? O logică simțită, nu mecanică, că trebuie să rețin ce-au ciripit ca să le imit, dacă mă înțelegi?

| bianca898 explică (pentru Thunder2395):

Atunci cred ca in general fac lucruri mecanic și nu după o,, logica simțită" sau cum ai zis și tu după bunul plac, natural.

| TommySarmaua a răspuns:

Incearca sa dormi mai mult