| Krs123153 a întrebat:

Nu reusesc sa ma odihnesc bine noaptea. De obicei trag tot din priza, aerisesc camera, fac un dus cu apa mai calda, poate fi din cauza calculatorului? De obicei stau pe el inainte sa ma culc si incerc sa dorm pe spate pentru ca am auzit ca e mai sanatos. Poate fi una din ele cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Categoric, orele lungi petrecute in fata computerului iti pot afecta si somnul!
Incearca sa te culci nu mai tarziu de ora 10 seara si sa dormi pe ce parte te simti tu cel mai bine.
Dormitul pe spate nu este un criteriu de "mai sanatos" pentru ca nu-i dovedit stiitific si apoi, sunt oameni care nu vor putea dormii niciodata pe spate, pentru ca pur si simplu nu adorm.
Nu te mai stresa de pozitia de dormit, ideea este ca trebuie sa dormii minim 8 ore/noapte si sa ai un somn de calitate ca sa te odihnesti.
Este indicat sa citesti o carte inainte sa dormi, in loc sa stai pe computer sau la televizor, somnul vine mult mai repede si este mult mai odihnitor.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cauza este una singura, daca nu esti obosită după o zii stresantă la serviciu nu ai somn, esti prea odihnită, poate dormi ziua, la ce oră te trezesti? daca ai fii obosită ai dormii in orice pozitie ai fii in pat, pe burta pe spate oricum, ca i ti cad ochii in gură de oboseală. ai servici? esti la scoală/ ce faci tu toata ziua in afara de calculator televizor telefon/ nimic care sa te solicite fizic.

| Boy91 a răspuns:

Salut,am trecut si eu prin aceiasi problema, inainte cu jumatate de ora de culcare beam o cana de ceai de tei sau lavanda si imi masam talpile

| Clubăreală a răspuns:

Am trecut si eu prin asa ceva. O fi de la emotii, vreun examen sau poate este altceva. Poate s-a schimbat ceva in viata ta, poate fi ceva de moment. Pot fi multe cauze, poate fi si laptop-ul, dar ma indoiesc. Sper ca te-am ajutat, te pup!

| 9089 a răspuns:

Poate si din cauza ca esti stresata. incearca sa stai o zi fara calculator si poate o sa ti se schimbe starea.

| Jimmyyyy a răspuns:

Depinde si la ce ora te culci, si cate ore dormi pe noapte, e recomandat sa dormi 8 ore ca sa fii odihnit. Eu daca dorm pe spate am cosmaruri happy asa ca dorm pe o parte.