| Lussii a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac, am mereu picioarele foarte reci.Am auzit ca este din cauza circulatiei deficitare dar cum as putea rezolva problema? Si saptamana trecuta cand erau 40 de grade, eu tot cu sosete trebuia sa stau iar iarna sunt de-a dreptul degerate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mike959 a răspuns:

Iata cateva trucuri pentru imbunatatirea circulatiei periferice:
Plimbarile joaca un rol foarte important in restabilirea circulatiei normale a sangelui in zona talpilor. Nu este nevoie de alergi sau sa te soliciti foarte tare. Scurtele plimbari, chiar si de cinci minute in fiecare zi te ajuta sa depasesti problemele care pot aparea.
Masajul relaxant este si el util pentru imbunatatirea circulatiei la nivelul talpilor si a mainilor. Astfel, presiunea exercitata in zonele afectate vor restabili un echilibru vascular normal, care te scapa de umflaturile suparatoare.
Rotirea talpii, statul pe varfuri cateva secunde sunt ponturi utile pentru piciorele tale amortite si obosite. Repeta aceste proceduri de zece ori pentru fiecare picior.
Alternarea temperaturilor reci cu cele calde pentru mainile si picioarele tale joaca un rol important pentru stimularea circulatiei sangelui. Te poti descalta de mai multe ori in timpul zilei sau poti spala mainile cu apa rece.
Hidratarea joaca un rol decisiv pentru evitarea starilor de oboseala. Mai mult, lipsa celor doi litri de apa in fiecare zi este un important motiv al circulatiei defectuoase in zona periferica.
Consumul de cafea, tigari si alcool influenteaza decisiv circulatia sangelui. Renunta la vicii daca nu vrei sa ai probleme cu circulatia si evita sa faci excese de orice fel.
Vitaminele C si E sunt vitale pentru imbunatatirea circulatiei periferice. Incearca citricele dimineata si la pranz sau morcovul proaspat pe tot parcursul zilei. Usturoiul favorizeaza buna circulatie, deci il poti consuma in fiecare zi pentru a nu avea probleme circulatorii.
Poti tine o dieta de detoxifiere la fiecare trei luni. Prin eliminarea toxinelor din organism, atat circulatia sangelui cat si functiile vitale isi vor restabili echilibrul.
Daca nici acestea nu te ajuta, voi consulta si eu medicul pentru tine happy

2 răspunsuri:
| Mike959 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa consulti medicul si sa vezi ce este de facut pentru imbunatatirea circulatiei la nivelul picioarelor.Cred ca este destul de aiurea.Succes

| Lussii explică (pentru Mike959):

Medicul mi-a recomandat Ginko Biloba si Magneziu dar nu prea am vazut imbunatatiri.Am facut si un 'tratament' naturist cu drojdie dar a functionat doar vara.

| Mike959 a răspuns (pentru Lussii):

Iata cateva trucuri pentru imbunatatirea circulatiei periferice:
Plimbarile joaca un rol foarte important in restabilirea circulatiei normale a sangelui in zona talpilor. Nu este nevoie de alergi sau sa te soliciti foarte tare. Scurtele plimbari, chiar si de cinci minute in fiecare zi te ajuta sa depasesti problemele care pot aparea.
Masajul relaxant este si el util pentru imbunatatirea circulatiei la nivelul talpilor si a mainilor. Astfel, presiunea exercitata in zonele afectate vor restabili un echilibru vascular normal, care te scapa de umflaturile suparatoare.
Rotirea talpii, statul pe varfuri cateva secunde sunt ponturi utile pentru piciorele tale amortite si obosite. Repeta aceste proceduri de zece ori pentru fiecare picior.
Alternarea temperaturilor reci cu cele calde pentru mainile si picioarele tale joaca un rol important pentru stimularea circulatiei sangelui. Te poti descalta de mai multe ori in timpul zilei sau poti spala mainile cu apa rece.
Hidratarea joaca un rol decisiv pentru evitarea starilor de oboseala. Mai mult, lipsa celor doi litri de apa in fiecare zi este un important motiv al circulatiei defectuoase in zona periferica.
Consumul de cafea, tigari si alcool influenteaza decisiv circulatia sangelui. Renunta la vicii daca nu vrei sa ai probleme cu circulatia si evita sa faci excese de orice fel.
Vitaminele C si E sunt vitale pentru imbunatatirea circulatiei periferice. Incearca citricele dimineata si la pranz sau morcovul proaspat pe tot parcursul zilei. Usturoiul favorizeaza buna circulatie, deci il poti consuma in fiecare zi pentru a nu avea probleme circulatorii.
Poti tine o dieta de detoxifiere la fiecare trei luni. Prin eliminarea toxinelor din organism, atat circulatia sangelui cat si functiile vitale isi vor restabili echilibrul.
Daca nici acestea nu te ajuta, voi consulta si eu medicul pentru tine happy