| Just0a0dream a întrebat:

Nu stiu de ce, dar in fiecare seara pe la ora 20:00 ma simt extrem de obosita, simt ca imi pica ochii in gura de somn.Nu mai pot face nimic seara pentru ca sunt foarte obosita,exagerat,cu toate ca nu fac efort fizic exagerat pe timpu zilei, doar mers pe jos.Seara ma culc mereu la pe la 9-9:30,mai mult nu rezist.A2 a zi trebuie sa ma trezesc la 6:30 ca sa am timp sa fiu de la 8 la scoala si de cele mai multe ori nu ma pot trezi dimineata la ora aia oricat de devreme m-as culca sunt tot obosita dimineata si ma trezesc pe la 7 jumate 8 cu efort.Pe timpul zilei de obicei sunt ok, nu prea sunt obosita.Camera mea este aerisita, nu dorm cu intreruperi si am grija sa nu mananac cu o ora-2 inainte de culcare.Credeti ca am vreo problema sau sunt eu mai ciudata de am nevoie de 10-11 ore de somn?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Mario76 a răspuns:

Starile de oboseala pot fi cauzate de surmenaj si stres dar pot fi si cauzate de probleme ale ficatului. Mergi la medicul de familie si cere un set uzual de analize in care sa fie cuprins si TGO respectiv TGP. Nu ar fi rau nici o ecografie abdominala. De asemenea la analize poti cere sa vada daca nu ai un deficit de vitamine si minerale, caz in care trebuie luate prin supliment alimentar si medicamentos.

| Marian_Alexandru_1997 a răspuns:

In primul rand scoala iti consuma foarte mult din energia ta deoarece trebuie sa te concentrezi si sa fii atenta la ore, lectii etc. In al doilea rand mersul pe jos te oboseste destul de mult mai ales daca mergi foarte mult, dar dupa un timp o sa te obisnuiesti cu programul si nu o sa mai fii asa obosita