| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU,nu stiu de unde sa incep,nu stiu ce se intampla cu mine mai tot timpul,adica acum cateva luni vorbeam cu o fata din clasa si in ziua de azi nici macar nu imi aduc aminte cum a inceput totul sau intamplarile petrecute cu ea,mai ales ca totul s-a terminat. In unele zile sunt foarte fericit si pot face orice iar in altele nu imi vine sa fac nimic,iar starea mea se schimba foarte brusc, atunci cand vorbesc cu unele fete. In unele zile vorbesc cu ele intr-un fel iar in altele vorbesc de parca sunt alta persoana, simt ca nu stiu ce se intampla cu mine si degeaba m-as duce la psiholog deoarece nu as putea sa ii explic asta, ce credeti ca e cu mine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Mihai314 a răspuns:

Părerea mea bro e să te duci la psiholog. Crede-ma ca stiu ce inseamna sa nu ai curaj sa explici asta, insa e cea mai buna metoda. Decat sa iti bagi in cap alte idei pe care ti le da niste oameni care nu se pricep, mai bine mergi la cineva de specialitate. Mai mult rau faci si daca amani si daca eviti chestia asta. A merge la psiholog e ceva normal, in primul rand, iar in al doilea rand, un psiholog bun ajuta. Macar cateva sedinte, vezi cum e. Incearca sa iti faci curaj. Sa te gandesti la asta dinainte, sa te gandesti cum poti sa explici ca sa iti fie mai usor si o sa vezi cand ajungi acolo ca o sa iti fie din ce in ce mai usor. Cel mai important: nu te gandi sa ascunzi ceva fata de psiholog, ca altfel de duci degeaba. Nu te judeca nimeni, nu rade de tine, e un mediu foarte safe in care te poti simti bine si intr adevar ca sa ajungi acolo iti trebuie curaj. Cel putin unele persoane au nevoie de curaj, cum e si cazul meu, poate alte persoane functioneaza altfel.
Asa ca fa-ti planul si du-te ca e cel mai bine pentru tine, si cu timpul o sa ti se para mai usor si mai ok sa vorbesti despre problemele tale sau sa le accepti. Mult succes!