| Verne a întrebat:

Oxiuri dispar si fara tratament? daca da, in cap timp? Exista posibil ca ei sa cauzeze diareea si durere de stomac? ce alimente ajuta la eliminarea lor? precizez ca este in cazul unui adult. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna happy
Adreseaza-te medicului de familie, eventual sa faci abalize sa vezi de la ce ai facut oxiuri.
Ori te duci la farmacie...
O zi buna happy

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Gretta si caramela ti-au dat sfaturi bune. Eu iti dau unul si mai bun: pe langa tratament taie-ti unghiile, spala-te des si mult pe maini si nu te mai scarpina in fund si apoi sa duci la gura. Asa se perpetueaza oxiurii.

| Violleta2022 a răspuns:

Oxiurile nu dispar fara tratament, dimpotriva, la fiecare 3 saptamani au ciclu de reproducere si numarul se dubleaza! da, produc si diaree si dureri de stomac, irita tot si daca ajung foarte multi, penetreaza si organele interne.
Sunt la farmacie pastile speciale pentru oxiuri! Spalatul de 2 ori pe zi la poponet cu apa si sapun si schimbatul chilotului, care trebuie fiert sau calcat cu fierul de calcat dupa ce il speli si usuci ca posibilele oua sa fie omorate.
Mainile se spala inainte de fiecare masa si dupa fiecare mers la toaleta, cu apa calda si sapun, inclusiv sub unghii.
Tratamentul naturist consta in inghitirea unui pumn de miezi de seminte de bostan (din cele verzi doar) nesarate si neprajite, adica crude, dimineata pe stomacul gol, timp de 10 zile, apoi faci pauza 10 zile si mai iei urmatoarele 10 zile cate un pumn de seminte de dovleac crude. Atentie, pe toata perioada tratamentului nu se mananca nimic dulce si nici lapte sau produse din lapte dulce, branza proaspata.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu dispar de la sine, se inmultesc. Haleste usturoi cat poti si daca gasesti pe undeva ( OLX ) bea o gura de petrol. http://terapii100.blogspot.it/......inali.html

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Sigur ca da simptomele de care spui, si te mananca in cwr si chiar nasul.