| Marigiulia a întrebat:

Am o nelamurire. La un copil infestat cu oxiuri, exista alimente interzise pe perioada tratamentului? Doamna doctor imi spune ca nu, insa am auzit de la cineva ca trebuiesc evitate dulciurile si lactatele. Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.Dulciurile mai ales trebuie evitate! Am si eu oxiuri, incearca sa mănânci usturoi pe stomacul gol, sau seminte de dovleac. Trebuie să ai mare grija la igienă ca ii poti face din nou, sa schimbi lenjeria patului, si am mai vazut undeva ca scrie sa fierbi hainele la o temperatura înaltă sa omori ouăle ce mai sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu mănânci multe, o ciocolatita desigur ca poti mânca! Eu am luat Nikvorm si albendazol si vad ca momentan am scapat de oxiuri.